Orli jsou zase čtyři. Ze Slovenska dorazilo nové mládě

Adéla Vlachová
19. 7. 2007 14:40
Nový orel vypadl z hnízda. Zlomil si obě křídla
Orlí mláďata, která ochránci přírody vypouští v Beskydech, pocházejí ze slovenských Karpat.
Orlí mláďata, která ochránci přírody vypouští v Beskydech, pocházejí ze slovenských Karpat. | Foto: www.orolskalny.sk

Zázrivá/Bartošovice/Beskydy - I když jedno ze čtyř mláďat orla skalního měsíc před vypuštěním do přírody v Beskydech zemřelo, je šance, že se na české nebe nakonec přece jen vrátí orli čtyři.

Ochranáři totiž do záchranné stanice v moravských Bartošovicích dovezli ze Slovenska nové mládě. To na konci června spadlo při silné vichřici z hnízda. Oznámili to autoři projektu Návrat orla skalního do České republiky.

Ošetřovatelům, kteří mají letos s dravci - kvůli mnoha zdravotním problémům - plné ruce práce, to ale nové mládě nijak neulehčí. Při pádu z hnízda si totiž zlomilo obě křídla.

Orel skalní, dravec s rozpětím křídel kolem dvou metrů, u nás vyhynul vinou člověka. Po více než sto letech se teď má - právě díky unikátnímu projektu - do Česka vrátit.

Fakta o projektu
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Fakta o projektu

  • Cílem projektu je založit v ČR po sto letech novou populaci orla skalního.
  • Autorem projektu je Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně.
  • Místem, kde se projekt realizuje, jsou Moravskoslezské Beskydy. Orlí mláďata pocházejí ze Slovenska.
  • Projekt začal v roce 2006, skončit má v roce 2011.
  • Celkem bude vypuštěno 15 až 20 mladých orlů skalních.
  • První "české" mládě orla skalního by se mělo vylíhnout do roku 2015.
  • Partnery projektu jsou Mattoni, Aktuálně.cz, ZOO Ostrava, Lesy ČR, CHKO Beskydy a Štátna ochrana prírody SR.

Mladí orli mají jména

Nový orel dostal jméno Evžen. Kvůli zranění byl ještě na Slovensku operován. Po kontrolním rentgenu mu pak už ochránci přírody z Bartošovic vytáhli všechny fixační dráty.

"I tento operační zákrok byl spojen s velkým traumatickým zásahem do jeho organismu. Je však mladý a není úplně vyloučeno, že mládě zhruba měsíční rehabilitaci zvládne a bude vypuštěno společně s ostatními mláďaty nebo později," uvedl Petr Orel, šéf unikátního projektu.

"Je tady však ještě mnoho otazníků. Jde především o stav jeho opeření, které se pod obvazy nevyvíjelo zcela přirozeně. A dále - zda se podaří plně obnovit hybnost kloubů na křídlech, které byly při fixaci na devatenáct dní znehybněny," dodal Orel.

Všechna mláďata - včetně Evžena - byla dnes převezena do vypouštěcí voliéry v Beskydech. Autoři projektu je už předtím okroužkovali, aplikovali jim mikročip a odebrali jim krev na analýzu DNA.

Orlíci se také vážili a dostali konečně svá jména.

Největší je Filoména, která váží čtyři kila. Hned za ní je Hanka s hmotností 3,9 kilogramu, a pak Gabriela s 3,8 kilogramu. Složení mláďat je tedy stejné jako v roce 2006, tři samice a jeden samec.

Zdravotní komplikace 

Jeden z původní letošní orlí čtyřky, samec Emil, na začátku července po velkých zdravotních problémech zemřel.

Jednomu z orlích mláďat, které mělo být vypuštěno v Beskydech, uvízl v krku cizí předmět. Zemřelo.
Jednomu z orlích mláďat, které mělo být vypuštěno v Beskydech, uvízl v krku cizí předmět. Zemřelo. | Foto: ČSOP Nový Jičín

Už po odebrání z hnízda ve slovenských Karpatech nezvykle chrčel a pískal. V červnu pak ošetřovatelé zjistili proč. V kořeni jazyka měl zapíchnuté ostré cizí těleso. Dostalo se mu tam pravděpodobně při krmení.

"Přes intenzivní léčbu, konzultace s předními veterinárními odborníky se ho nepodařilo zachránit. Došlo k celkovému zhroucení imunitního systému a trávicího systému," vysvětlil vedoucí záchranné stanice Petr Orel.

Problémy ale mělo i druhé ze čtyř mláďat - Gabriela. Ani u ní nebylo jasné, zda přežije. Trpěla totiž motorickou poruchou - stále zakláněla hlavu nebo se přetáčela na záda. Postihl ji i slabý epileptický záchvat. Nemoc vyvolal nedostatek vitamínu B1.

Na rozdíl od uhynulého orla se ale její stav výrazně zlepšil. Podle ošetřovatelů se tak už v srpnu může vrátit do volné přírody.

Sledování s pomocí letadla

"Dosavadní vývoj mláďat byl velmi dramatický a stál nás mnoho úsilí, času a vůbec se nedá porovnat s rokem minulým, kdy šlo vše jako po másle, zcela bez problémů," vzpomíná Petr Orel.

Orly vypuštěné v minulém roce - Anču, Babku, Cecilku a Davida - ochránci stále monitorují. "Četnost výjezdů v těchto hektických měsících poněkud oslábla. Ale několikrát jsme využili k telemetrickému sledování také ultralehké letadlo," vysvětluje.

"V posledních  čtrnácti dnech jsme měli na signálu několikrát samice Babku a Anču a také samce Davida. Nejdéle máme ze signálu Cecilku, ta byla naposledy zachycena v první polovině května, od té doby nemáme o jejím pohybu ověřených zpráv," popisuje šéf projektu. Podle něj se ale nic zvláštního neděje, mladí orli se v tom věku vzdalují i stovky kilometrů od místa svého narození.

 

Právě se děje

Další zprávy