Orel s bílou hlavou? Symbol USA už není hájen

Radim Klekner
30. 6. 2007 0:00
Amerika dravce škrtla ze seznamu ohrožených druhů
Symbol Ameriky - orel bělohlavý - je zachráněn. Aspoň prozatím.
Symbol Ameriky - orel bělohlavý - je zachráněn. Aspoň prozatím. | Foto: Reuters

Washington - Benjamin Franklin tvrdil, že má zlou povahu a za americký národní symbol proto raději navrhoval krocana.

Díky intenzivnímu lovu byl takřka vyhuben a mohlo se snadno stát, že by dnes roztahoval křídla jen na jednodolarové bankovce, prezidentské zástavě a státním znaku USA. Orel bělohlavý ale díky zvláštnímu ochranářskému zákonu přežil. A tak může být vyškrtnut ze seznamu ohrožených druhů. 

Ve Spojených státech nyní znovu hnízdí téměř deset tisíc párů tohoto dravce. Neznamená to ovšem, že může bý znovu loven. Američané na něj jen nemusí nadále brát takový ohled jako dřív. Mohou si kupříkladu stavět chaty i tam, kde sídlí právě orel bělohlavý.

Orel bělohlavý je pro Američany stejně důležitý jako třeba socha svobody.
Orel bělohlavý je pro Američany stejně důležitý jako třeba socha svobody. | Foto: new7wonders.com

"Je to velký úspěch, chování lidí se začíná měnit a orel mnohé z nich inspiroval, aby se více zajímali o ochranu přírody," citovala stanice BBC ředitele odboru ochranářství Audubonské národní společnosti Mika Daltona.

Čtyři chaty v Minnesotě

Rozhodnutí Bushovy administrativy uspíšil soudní výrok, na jehož základě měla vláda o vyškrtnutí orla ze seznamu ohrožených druhů rozhodnout nejpozději k 29. červnu 2007. Na soud se totiž před časem obrátil jeden z minnesotských vlastníků půdy, který si kvůli zákonu o ochraně orla bělohlavého nemohl na pozemku, na němž dravci hnízdí, nic vybudovat. 

"Tyto pozemky, na kterých si můj klient chce postavit čtyři chaty, by mohly být prodány až za 400.000 dolarů. Takhle jsou takřka bezcenné," tvrdí právník Edmunda Contoskeho, který se na soud v Minnesotě před časem obrátil.

S návrhem, aby se zmírnila ochrana orla bělohlavého, přišel již v roce 1999 tehdejší prezident USA Bill Clinton.

"Tento ochranářský úspěch znamená, že stále více Američanů si bude moci vychutnat pohled na orla vzlétajícího vzhůru k nebi. Nádherně tak oslavíme Čtvrtý červenec (Den nezávislosti)!" jásá jeho nástupce v Bílém domě George Bush.  

Rozhodnutí Nejvyššího soudu

Američtí ochranáři jsou poněkud opatrnější. Upozorňují totiž na pondělní rozhodnutí Nejvyššího soudu, na jehož základě mohou být kompetence týkající se ochrany ohrožených druhů napříště předávány do rukou administrativ jednotlivých amerických států a nebude o nich už výhradně rozhodovat národní Agentura na ochranu životního prostřední (EPA).

Obávají se, že verdikt nejvyšší soudní instance povede k tomu, že novela zákona na ochranu ohrožených druhů z roku 1973 může být obcházena vždy, když se to místní podnikatelské lobby bude hodit. A že se za dvacet let orel bělohlavý na seznam ohrožených druhů vrátí.

Orli létají od loňského srpna i v Česku. Ochránci přírody je vypouštějí v Beskydech.
Orli létají od loňského srpna i v Česku. Ochránci přírody je vypouštějí v Beskydech. | Foto: www.orolskalny.sk

Když začali evropští kolonisté zřizovat na počátku 17. století na severoamerickém území první osady, žilo na rozsáhlém území mezi Atlantským a Tichým oceánem podle dnešních odhadů na 300 tisíc orlů s charakteristickou bílou hlavou.

Do amerického státního znaku se dravec dostal v roce 1782. Chráněn zvláštním zákonem, vydaným jen pro tento druh, začal být v roce 1940.

V 50 a 60. letech způsobily mezi orlí populací pohromu pesticidy. Dostávaly se do potravního řetězce a orlí samice pak snášely vejce s tak křehkou skořápkou, že je ptáci na hnízdě rozmáčkli. Používání DDT bylo ve Spojených státech zakázáno až v roce 1972.

O devět let dříve bylo na území 48 amerických států napočítáno posledních 417 hnízdích párů. Na Havaji orel nesídlí a na Aljašce, jen málo ovlivněné lidskou činností, nikdy ohrožen nebyl.

 

Právě se děje

Další zprávy