Vypouštěcí voliéra se otevřela na jednom ze strmých svahů Vsetínských Beskyd a do volné přírody vzlétla zatím tři ze čtyř mláďat divokých orlů.
Tři samice a jeden samec se vylíhli v horách na Slovensku, ale vyrůstali na Moravě. David, Anča, Cecilka a Babka mají u sebe vysílačky, aby je lidé mohli sledovat, a pokud to bude potřeba, budou jim pomáhat.
Klikněte na video, uvidíte více
|
Je to už více než 100 let
Kdo je kdo?
- Autorem projektu je Stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích nedaleko Nového Jičína. Zřizovatelem stanice je Český svaz ochránců přírody v Novém Jičíně.
- Na projektu se podílí také ZOO v Ostravě, CHKO Beskydy a ministerstvo životního prostředí.
- S monitorováním orlů ve volné přírodě pomáhá světově uznávaný odborník Lubomír Peške.
První vyrazil z voliéry samec David. Po něm do volné přírody vylétly Anča a Cecilka. Nejmladší Babka zůstala zatím ve voliéře.
"Může to ještě pár dnů trvat, než se rozletí do kopců," vysvětloval krátce po poledni ornitolog Otakar Závalský. "U mláďat hraje každý den velkou roli a Babka asi ještě nemá tak silnou potřebu vyletět."
V šest večer však byla už i tato samice z voliéry venku, ale nikam daleko se nevydala a zůstávala kleci nablízku.
Voliéru a její okolí teď orlí mláďata považují za své rodiště. Dá se očekávat, že se tu budou několik dnů rozhlížet a seznamovat s terénem. Než začnou orli sami lovit, budou je lidé přikrmovat.
Poslední ověřená zpráva o hnízdícím páru orla skalního na českém území je z konce 19. století. Nepodložené informace o výskytu orlů pocházejí z dvacátých let minulého století. Minimálně od té doby však ve volné přírodě v Česku orel skalní nežil.