Milujte se a neválčete. Od slavné svatby Lennona s Yoko Ono uplynulo půl století

Magazín ČTK Magazín, ČTK
20. 3. 2019 7:23
Chtěli se vzít na trajektu cestou z Británie do Francie, nakonec ale skončili až na Gibraltaru. Zde si 20. března 1969 řekli zpěvák kapely The Beatles a svébytná umělkyně Yoko Ono své ano a zvěčnili se na pláži u slavné Gibraltarské skály. Svatební cestu podnikli do Amsterdamu, kde v pokoji číslo 902 v hotelu Hilton strávili celý týden a z postele za asistence médií nabádali ke světovému míru. O 11 let později byl John Lennon zastřelen Markem Chapmanem před newyorským domem Dakota. Yoko Ono se už znovu neprovdala. Podívejte se, co všechno slavný pár ovlivnil.
John Lennon, Yoko Ono
John Lennon, Yoko Ono | Foto: ČTK

Seznámení

Dvojice se poprvé potkala v listopadu 1966 v londýnské galerii Indica. O sedm let starší kontroverzní umělkyně slavnému hudebníkovi učarovala. A on jí. Svým citům však dali průchod až o rok a půl později, a to navzdory tomu, že John měl tehdy s manželkou Cynthií pětiletého syna Juliana a Yoko byla stále provdána za producenta Coxe a měla také pětiletou dceru Kyoko.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Osm lidí, kteří sundávali v úřadech Macronovy portréty, dostalo pokuty

Soud v Paříži odsoudil k pokutě 500 eur (13 tisíc korun) každého z osmi ekologických aktivistů, kteří na začátku roku v úředních budovách několika obvodů francouzské metropole sundávali portréty prezidenta Emmanuela Macrona. Muže, který jejich počínání natáčel, osvobodil. Informují o tom francouzská média.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Výdaje na vědu v ČR loni vzrostly 102,8 miliardy, nejvíce na ni dali podnikatelé

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na 102,8 miliardy korun. Podíl výdajů na hrubém domácím produktu (HDP) byl 1,93 procenta, Česko se tak přiblížilo průměru Evropské unie. Nadále ale zaostává za sousedními Rakouskem a Německem, které spolu se Švédskem a Dánskem vydávají jako jediné země EU na vědu více než tři procenta HDP. Informoval o tom Český statistický úřad.

Největší měrou se o nárůst výdajů zasloužily podnikatelské zdroje, z nichž se loni vynaložilo na vědeckou činnost téměř 60 miliard korun. Stát se v posledních letech podílí na financování domácího výzkumu a vývoje přibližně z jedné třetiny.

Výzkumu a vývoji se v ČR na konci loňského roku na plný či částečný úvazek věnovalo 113 500 lidí. Za posledních pět let jejich počet vzrostl zhruba o 20 tisíc.

Další zprávy