Kampala - Tři africké státy se dohodly na společném postupu v ochraně vzácných horských goril, které žijí už pouze v oblasti mezi Ugandou, Rwandou a Demokratickou republikou Kongo.
Vědci předpokládají, že v národním parku Virunga žije asi 720 těchto unikátních primátů, které donedávna neohrožovali pouze lovci, ale také válečný konflikt mezi konžskými, respektive tutsijskými rebely a vládou.
V současné době trvá mezi jednotkami generála Nkundy a konžskou armádou křehké příměří.
Čtěte více: Rebelové se vzdali. Horské gorily zatím v bezpečí
Šest milionů dolarů z Nizozemska
Ohrožené gorily jsou významným zdrojem peněz. Turisté platí až 500 dolarů za den, aby zvířata ve volné přírodě mohli spatřit.
Desetiletý plán, který schválili zástupci všech tří zemí, má za cíl zmapovat skupiny a komunity, které ovlivňují život v rezervaci Virunga a tím přímo odhalit možné pytláky. Plán bude stát první čtyři roky více než 6 milionů dolarů a sponzorovat jej bude nizozemská vláda.
V Bwini - ugandské části parku - žije nejvíce těchto primátů, asi 340 goril. Dalších asi 250 goril žije na rwandské straně. Malá část žije také v Kongu, ale právě tam jim hrozí největší nebezpečí. Jen loni bylo zastřeleno více než deset z nich.
Gorily však v minulosti čelily mnohem většímu nebezpečí vyhynutí. V 80.letech jich bylo jen asi 370 kusů. Díky intenzivní ochraně a zájmu turistů se však jejich počet zdvojnásobil.