Wellington - Loni v únoru to byla senzační novinka. Novozélandští rybáři přitáhli z arktických vod na pobřeží oliheň, měřící deset metrů a vážící téměř půl tuny.
Největší známý či zaznamenaný hlavonožec, který kdy byl lidmi z oceánu vytažen.
Oliheň zemřela na palubě lodi a nyní - po více než roce - se konečně její ostatky objevily v Novozélandském národním muzeu ve Wellingtonu.
Začalo rozmrazování
Tam by měly i zůstat. Tělo hlavonožce čeká nejprve dvoudenní rozmrazování a pak detailní ohledání týmem specialistů.
Tvor, zvaný latinsky Mesonychoteuthis hamiltoni, zůstává jedním z největších tajemství světových oceánů. Není o něm mnoho známo, protože lidé na něj ve vodách málokdy narazí.
Stále se s jistotou neví, jaké délky dospělí jedinci dorůstají (údajně možná až 14 metrů) a jakého věku se dožívají.
Tato oliheň žije v hlubokých vodách a je považována za nemilosrdného predátora. Odchycený gigant má podle novozélandských médií oči veliké jako talíře a mimořádně ostré háky na chapadlech.
Lahůdka velikosti traktorových pneumatik
"Kdybyste chtěli v restauraci podávat kroužky z tohoto hlavonožce, byly by velké jako traktorové pneumatiky," řekl vloni novozélandský oceánolog Steve O´Shea.
U příležitosti převozu giganta do muzea vědci uvedli na tiskové konferenci, že oceány ve svých hloubkách stále skrývají tajemství a stále mají lidi čím překvapovat.
- Dále čtěte: Moře vydalo predátora. Půltunovou oliheň
Odchycený hlavonožec totiž zdaleka nemusí být největší. Naopak může ve svém druhu patřit spíše k těm menším.
"Myslím, že existují i jedinci vážící až tři čtvrtě tuny," řekl odborný pracovník muzea Chris Paulin.
Proces rozmrazování půltunové olihně můžete sledovat prostřednictvím webové kamery na internetových stránkách wellingtonského muzea www.tepapa.govt.nz.