Obrazem: Nejzelenější pláž na světě. Čínské letovisko paralyzovaly přemnožené řasy

Obrazem: Nejzelenější pláž na světě. Čínské letovisko paralyzovaly přemnožené řasy
Odumřelé řasy totiž blokují sluneční světlo a snižují hladinu kyslíku ve vodě, což vede k udušení mořských živočichů včetně ryb.
Hlavní příčinou rozkvětu řas je podle biologů nadměrné množství organických látek, jako je dusík a fosfor, které pravděpodobně pocházejí ze zemědělských splachů v pobřežních vodách.
Při pohledu shora vypadá mělká mořská voda u pobřeží východní provincie Šan-tung téměř jako louka. Ve skutečnosti se jedná o zatím nejhorší výskyt řas v této oblasti.
Až 500 kilometrů čtverečních oceánu u pobřežního města Čching-tao je v posledních týdnech pokryto zelenou řasou.
Foto: Profimedia.cz
Magazín Magazín
21. 7. 2021 6:00
Čínské pobřežní město Čching-tao každoročně bojuje s přemnoženými řasami. Letos je situace podle expertů dosud nejhorší. Úřady povolaly do akce tisíce lodí, které z oceánu vylovily přes 240 tisíc tun řas. Místní si už na zeleň za ty roky zvykli a berou ji jako každoroční atrakci. Biologové ale varují, že přemnožené řasy mají negativní vliv na ostatní živočichy ve vodě.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy