Škola, obytný dům, bar i most. Podívejte se, jaké stavby již z PET lahví vznikly

La Casa Botellas v argentinském Puerto Iguazu.
Hlava v oblacích, New York, USA - K vytvoření mraků, u příležitosti uměleckého festivalu Město snů, bylo v roce 2013 využito celkem 53 780 recyklovaných PET lahví. Toto číslo představuje hodinovou spotřebu lahví v New Yorku.
Eco Ark, Tchaj-pej, Tchaj-wan - Architekt Arthur Huang a firma MINIWIZ stojí za tchajpejským pavilonem, jehož stěny a fasáda tvoří speciálně navržené a vytvořené PET láhve. Ty jsou vyrobeny z recyklovaného PETu. Délka pavilonu je 130 metrů, šířka 40 metrů a výška 85 metrů.
United Bottle, Švýcarsko - Jedním z projektů nádoby na tekutinu a stavební jednotky je také United Bottle Dirka Hebela, Tobiase Klausera a Jörga Stollmanna. Láhve by po vyprázdnění tekutiny měly být naplněny jinou substancí a dále by se daly použít jako stavební jednotka.
Liter of Light, Manila, Filipíny - Illac Angelo Diaz v rámci projektu Litr světla ukázal, jak lze osvítit filipínské slamy s pomocí PET láhve naplněné litrem vody.
Foto: Publikace Fenomén architektury z PET lahví, MOLAB, FA ČVUT
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
9. 5. 2017 9:53
S plastovým odpadem bojuje celý svět. Každý den se vyrobí miliony plastových lahví na nápoje různého druhu. Ty, jež se nezpracují, zamořují zemi i oceány. Iniciativy v různých částech světa však přicházejí s mnoha nápady, jak plastové láhve zužitkovat i po jejich vyprázdnění. Výzkumníci z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze dali dohromady seznam těchto projektů a vydali knihu z názvem Fenomén architektury z PET lahví.
 

Právě se děje

před 36 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy