Škola, obytný dům, bar i most. Podívejte se, jaké stavby již z PET lahví vznikly

La Casa Botellas v argentinském Puerto Iguazu.
Hlava v oblacích, New York, USA - K vytvoření mraků, u příležitosti uměleckého festivalu Město snů, bylo v roce 2013 využito celkem 53 780 recyklovaných PET lahví. Toto číslo představuje hodinovou spotřebu lahví v New Yorku.
Eco Ark, Tchaj-pej, Tchaj-wan - Architekt Arthur Huang a firma MINIWIZ stojí za tchajpejským pavilonem, jehož stěny a fasáda tvoří speciálně navržené a vytvořené PET láhve. Ty jsou vyrobeny z recyklovaného PETu. Délka pavilonu je 130 metrů, šířka 40 metrů a výška 85 metrů.
United Bottle, Švýcarsko - Jedním z projektů nádoby na tekutinu a stavební jednotky je také United Bottle Dirka Hebela, Tobiase Klausera a Jörga Stollmanna. Láhve by po vyprázdnění tekutiny měly být naplněny jinou substancí a dále by se daly použít jako stavební jednotka.
Liter of Light, Manila, Filipíny - Illac Angelo Diaz v rámci projektu Litr světla ukázal, jak lze osvítit filipínské slamy s pomocí PET láhve naplněné litrem vody.
Foto: Publikace Fenomén architektury z PET lahví, MOLAB, FA ČVUT
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
9. 5. 2017 9:53
S plastovým odpadem bojuje celý svět. Každý den se vyrobí miliony plastových lahví na nápoje různého druhu. Ty, jež se nezpracují, zamořují zemi i oceány. Iniciativy v různých částech světa však přicházejí s mnoha nápady, jak plastové láhve zužitkovat i po jejich vyprázdnění. Výzkumníci z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze dali dohromady seznam těchto projektů a vydali knihu z názvem Fenomén architektury z PET lahví.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy