Advent na vsi: Lucky syčely na špatné hospodyně, Perchty páraly dětem bříška

Advent na vsi: Lucky syčely na špatné hospodyně, Perchty páraly dětem bříška
Hledaly děti, které nedodržují půst, nebo ještě hůře, které dokonce pojídají pečivo připravené na vánoční svátky. Pokud na takového hříšníka narazily, hrozily mu rozpáráním bříška. Tak nějak, jak to naznačuje tento snímek z národopisného pořadu v kouřimském skanzenu.
A jsme zpět v české chalupě. Výzdoba připomíná náboženský význam Vánoc, na který máme dnes tendenci zapomínat, ale pro naše předky to bylo klíčové.
Každá chalupa kouřimského skanzenu má během národopisných pořadů své "obyvatele", kteří návštěvníkům vyprávějí o dávných tradicích a způsobech života.
Adventní čas v době našich předků nebyl naplněný jen radostným očekáváním Štědrého dne. Měl i své temné a démonické postavy, které jsme zřejmě zdědili z dávných předkřesťanských dob. Byly mezi nimi třeba Lucky, které trestaly hospodyně nedodržující zákaz domácích prací, nebo Perchty, jež zase "páraly bříška" dětem nedodržujícím půst. Předvánoční obyčeje o víkendu připomněl skanzen v Kouřimi. Na snímku je zachycena obchůzka Lucek.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 12. 2023 7:03
Adventní čas v době našich předků nebyl naplněný jen radostným očekáváním Štědrého dne. Měl i své temné a démonické postavy, které jsme zřejmě zdědili z dávných předkřesťanských dob. Byly mezi nimi třeba Lucky, které trestaly hospodyně nedodržující zákaz domácích prací, nebo Perchty, jež zase "páraly bříška" dětem nedodržujícím půst. Předvánoční obyčeje o víkendu připomněl skanzen v Kouřimi.

Muzeum Lidových staveb v Kouřimi pořádá během roku pravidelně národopisné pořady, ve kterých představuje historické lidové zvyky. V tom posledním, který se odehrál v neděli 17. prosince, se zaměřilo na období adventu, a to především na jeho druhou polovinu. 

Návštěvníci mohli mezi chalupami potkat třeba bílé zahalené Lucky. Ty v předvečer svátku sv. Lucie (13. prosince) během rituální obchůzky nahlížely do domácností a trestaly hospodyně, které porušily zákaz domácích prací, především předení, tkaní a draní peří. Někde kontrolovaly také předvánoční úklid.

Pokud hospodyně v ten den pracovala, Lucky jí rozfoukaly peří po světnici nebo třeba rozmotaly napředené nitě. Pochůzky Lucek byly v Čechách i na Moravě velmi rozšířené a kraj od kraje se lišily, a to jak podobou kostýmů, tak i úkoly, na které se Lucky zaměřovaly. 

Lucky často v navštívených chalupách peroutkou smetaly prach, vřetenem či vařečkou klepaly přadlenám po prstech, sfukovaly dračkám peří a strašily děti. Nemluvily, vydávaly jen sykavé nebo vrčivé zvuky. 

Traduje se, že v některých oblastech Lucky dokonce přepadaly muže v hospodě u piva, šťuchaly do nich vařečkami, natíraly je kolomazí a zasypávaly moukou. "Tato činnost byla odplatou za to, že jsou líní a nepomohou doma s úklidem ani před svátky," vysvětluje web Kudyznudy.cz.

Perchty byly jako postavy z temného hororu

V některých oblastech Lucky také kontrovaly děti, jestli dobře drží půst. Jinde však na to měli speciální postavu, a to pořádně hrozivou. Chodila po vesnicích v době blíže ke Štědrému dni, než to dělaly Lucie. Říkalo se jí Perchta. Byla zahalená, tvář jí kryla děsivá maska, měla krvavou zástěru a v rukách držela nůž a džber. 

Pokud dítě půst nedrželo, nebo dokonce pojídalo pečivo připravené na vánoční svátky, Perchta mu pohrozila rozpáráním bříška. Pak měla v plánu vytáhnout vnitřnosti, hodit je do džberu a místo nich nacpat do břicha seno nebo kroupy.

Ve skanzenu připomněli i roráty, výrobu františků a tradiční podobu svátečního stolu

Kromě těchto zvyků národopisný pořad v kouřimském skanzenu připomněl lidem také tradiční ranní mše zvané roráty, sváteční jídla na štědrovečerním stole, ruční výrobu vonných františků nebo třeba pečení škvarkového vánočního cukroví.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se tam čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek. Muzeum je celoročně dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů.

Následujícím národopisným pořadem v programu je Tříkrálová koleda. Proběhne 6. ledna v době od 10 do 16 hodin. (Více informací na stránkách muzea: skanzenkourim.cz).



 

Právě se děje

Další zprávy