Zrádný internet: Nesdílejte nahotiny a pozor na kyberšmejdy

Národní centrum pro bezpečnější internet, hrz
12. 2. 2015 18:00
Na internetu není bezpečno. Děje se tu spousta nepravostí od kyberšikany po podvodné obchody kyberšmejdů. Uživatelé zůstávají lehkovážní. Na co by si měli dát pozor?

Grafika - Děti a senioři se dnes stávají nejohroženějšími skupinami na internetu. Dětem a mládeži hrozí formy kyberšikany, na peněženky důchodců si zase brousí zuby "kyberšmejdi". Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) se právě na tato nebezpečí snaží upozorňovat. Sestavilo řadu preventivních rad, jak se bezpečně pohybovat na internetu. Zde jsou některé z nich.

Foto: Topless Tour / Instagram

Dvakrát měřte, jednou sdílejte

Pojďme se nejprve podívat na základní desatero Národního centra pro bezpečnější internet, jak se bezpečně pohybovat na internetu.

Rozmyslete si, co budete na internetu psát nebo sdílet. Později by vás to mohlo mrzet. V některých případech byste z toho mohli mít i problém. Například se na sociálních sítích nechlubte, kdy nejste doma. Nikdy nevíte, jestli vás zde nesleduje potenciální zloděj. Na internet prostě nepatří vaše osobní údaje (rodné číslo, telefon, adresa) a další citlivá data. Nepatří tam ani neschválené informace o druhých. Víte například, že abyste mohli na internetu zveřejnit fotku kamaráda nebo známého, potřebujete k tomu podle zákona mít jeho souhlas?

 

Právě se děje

před 38 minutami

Dálnici D2 ve směru na Brno odpoledne zablokovala nehoda kamionu, úsek je již průjezdný

Nehoda kamionu zablokovala v pátek odpoledne asi na hodinu dálnici D2 ve směru na Brno na 16. kilometru. Nehoda byla bez zranění. Blokovala ale oba jízdní pruhy, vysypal se náklad. ČTK to řekl mluvčí policie Bohumil Malášek.

Nehoda se stala kolem 12:40. Sjíždělo se u Hustopečí, dál se pokračovalo po silnici 425 přes Velké Němčice a Židlochovice. Zpět řidiči najížděli na exitu 11 u Blučiny.

Před sjezdem z dálnici se podle webu Dopravniinfo.cz utvořila asi čtyřkilometrová kolona. Oba jízdní pruhy policie zprůjezdnila kolem 14:20.

Zdroj: ČTK
Další zprávy