Zámeček v Pardubicích zažil Larische, gestapo i úředníky. Chátral, teď znovu ožívá

Zámeček v Pardubicích zažil Larische, gestapo i úředníky. Chátral, teď znovu ožívá
Zámeček Pardubice alias Larischova vila. Kde se vzal potomek slavného uhlobaronského rodu na Karvinsku v Pardubicích? Jiří Larisch-Mönich si Pardubice oblíbil coby středisko parforsních honů bývalého Rakouska, respektive Rakouska-Uherska.
Uprostřed borového lesa na okraji Pardubic si proto nechal v roce 1885 vystavět luxusní vilu zdejším známým architektem Františkem Schmoranzem. Larischova vila, místními nazývaná "Zámeček", má pohnutou historii. Prakticky každé její údobí má v sobě mnoho temného i záhadného.
Zatímco dnes je tento historický objekt obestavěn výrobními halami firmy Foxconn a ještě donedávna byl zcela zarostlý neprostupným křovím...
...v době svého vzniku se kolem něj rozkládaly malebné louky, písečné cesty a borové lesíky. Hrabě Larisch si tu nechal zbudovat i malý parforsní okruh.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 14. 1. 2022 15:06
Legionáři pokračují s opravou Larischovy vily v Pardubicích. V plánu nyní mají cvičiště pro parašutisty nebo zlatou místnost, ve které bude kavárna. Vila je jedním z míst spojených s heydrichiádou. Nacisté v ní věznili, vyslýchali a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele obce Ležáky. Na letošní rok připadá 80. výročí tragických událostí.

Larischova vila, známá spíše jako Zámeček Pardubice, má pohnutou historii. Pohybovali se v ní hrabě Larisch a další šlechtici, ale pak také příslušníci gestapa, vlastenci odsouzení na popravu či komunističtí agitátoři.

Postupně historický objekt obklopoval areál Tesly, později firmy Foxconn. Budova se přestávala používat, chátrala a zarůstala. Nyní se začala probouzet k životu. 

Od roku 2015 s pomocí dotací investovali legionáři do oprav kolem 50 milionů korun. Do rekonstrukce dávají vlastní peníze, mají i příspěvky od kraje, města a ministerstva kultury. Na kompletní dokončení bude organizace potřebovat ještě zhruba stejnou částku

Novorenesanční vila z roku 1885 léta chátrala. Původně patřila Jiřímu Larischi-Mönichovi, potomkovi uhlobaronského rodu. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu, od roku 1956 patřila společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady.

Nahlédněte s námi dovnitř a podívejte se, jak objekt vypadal před rekonstrukcí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy