Zámeček v Pardubicích zažil Larische, gestapo i úředníky. Chátral, teď znovu ožívá

Zámeček v Pardubicích zažil Larische, gestapo i úředníky. Chátral, teď znovu ožívá
Zámeček Pardubice alias Larischova vila. Kde se vzal potomek slavného uhlobaronského rodu na Karvinsku v Pardubicích? Jiří Larisch-Mönich si Pardubice oblíbil coby středisko parforsních honů bývalého Rakouska, respektive Rakouska-Uherska.
Uprostřed borového lesa na okraji Pardubic si proto nechal v roce 1885 vystavět luxusní vilu zdejším známým architektem Františkem Schmoranzem. Larischova vila, místními nazývaná "Zámeček", má pohnutou historii. Prakticky každé její údobí má v sobě mnoho temného i záhadného.
Zatímco dnes je tento historický objekt obestavěn výrobními halami firmy Foxconn a ještě donedávna byl zcela zarostlý neprostupným křovím...
...v době svého vzniku se kolem něj rozkládaly malebné louky, písečné cesty a borové lesíky. Hrabě Larisch si tu nechal zbudovat i malý parforsní okruh.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 14. 1. 2022 15:06
Legionáři pokračují s opravou Larischovy vily v Pardubicích. V plánu nyní mají cvičiště pro parašutisty nebo zlatou místnost, ve které bude kavárna. Vila je jedním z míst spojených s heydrichiádou. Nacisté v ní věznili, vyslýchali a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele obce Ležáky. Na letošní rok připadá 80. výročí tragických událostí.

Larischova vila, známá spíše jako Zámeček Pardubice, má pohnutou historii. Pohybovali se v ní hrabě Larisch a další šlechtici, ale pak také příslušníci gestapa, vlastenci odsouzení na popravu či komunističtí agitátoři.

Postupně historický objekt obklopoval areál Tesly, později firmy Foxconn. Budova se přestávala používat, chátrala a zarůstala. Nyní se začala probouzet k životu. 

Od roku 2015 s pomocí dotací investovali legionáři do oprav kolem 50 milionů korun. Do rekonstrukce dávají vlastní peníze, mají i příspěvky od kraje, města a ministerstva kultury. Na kompletní dokončení bude organizace potřebovat ještě zhruba stejnou částku

Novorenesanční vila z roku 1885 léta chátrala. Původně patřila Jiřímu Larischi-Mönichovi, potomkovi uhlobaronského rodu. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu, od roku 1956 patřila společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady.

Nahlédněte s námi dovnitř a podívejte se, jak objekt vypadal před rekonstrukcí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 3 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy