Parodie na socialismus. Proč se mu Češi pořád vysmívají?

Parodie na socialismus. Proč se mu Češi pořád vysmívají?
Starostka obce Klapý Romana Albrechtová (druhá zleva) je velice činorodá, stejně jako obyvatelé obce. Nějakou větší akci pořádají minimálně jednou za čtvrt roku.
K nim patří i recesistický 1. máj v duchu socialistického retra.
Letos pojalo Klapý "prvomájový průvod" velkolepě. "Oslovili jsme všechny organizační složky, kterých máme v obci docela dost – tělovýchovnou jednotu, hasiče, myslivecké sdružení, maminky s dětmi, klub Klapaček..." vyjmenovává starostka Romana Albrechtová.
"Přijeli nás podpořit i lidé ze sousedních obcí. Máme tu zemědělské družstvo, kde  lidi z okolních vesnic pracují, takže přijeli sem i na náš první máj."
Foto: Jan Barek
Magazín Magazín
25. 5. 2014 8:33
Recesistické akce v socialistických kulisách stále táhnou. Češi se jimi baví a zároveň se očišťují.

Praha/Klapý - Češi jsou mistři recese. Již řadu let například táhnou parodie na socialistické retro. Zdá se, že vzpomínky na život v socialismu jsou téměř 25 let po revoluci stále živé nejen v umění, ale zejména v lidové tvořivosti.

Pořádají se happeningy připomínající nakupování, oslavy či kulturu za komunismu, konají se "nefalšované" retro dovolené v socialistickém duchu a recesistické prvomájové průvody.

Jako třeba v Klapém, obci v Českém středohoří. Zájem a nadšení obyvatel jsou veliké.

"Letos jsme to pojali tak, že jsme oslovili všechny organizační složky, kterých máme v obci docela dost – tělovýchovnou jednotu, hasiče, myslivecké sdružení, maminky s dětmi, klub Klapaček. Přijeli nás podpořit i lidé ze sousedních obcí," popisuje organizaci recese na socialistické první máje starostka obce Klapý Romana Albrechtová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy