Polonahé ženy bojují za svá práva. Politici jsou v rozpacích

Polonahé ženy bojují za svá práva. Politici jsou v rozpacích
Dnem známým jako GoTopless Day si každoročně lidé na celém světě připomínají rovnoprávnost mužů a žen. Akce, při níž účastníci vyjdou do ulic "nahoře bez", se pravidelně koná kolem 26. srpna.
Letošního průvodu na newyorském Manhattanu se účastnilo kolem tří set lidí.
Podle organizátorky akce, herečky a modelky Rachel Jessee, mají ženy stejná práva jako muži...
"Naším cílem je, aby ženy po celém světě měly stejná práva jako muži a mohly chodit nahoře bez," uvedla Jessee, která vede aktivistky GoTopless v New Yorku.
Foto: Reuters
Reuters Magazín Reuters, Magazín
24. 8. 2015 12:04
New Yorkem prošel průvod polonahých žen, které bojují za společenskou rovnoprávnost.

New York - Manhattan se stal jako každoročně koncem letních prázdnin dějištěm pochodu v rámci dne zvaného GoTopless Day, kdy ženy s obnaženým poprsím vyrážejí do ulic velkoměsta bojovat za rovnoprávnost.

Kromě New Yorku, kde se sešlo kolem 300 lidí, se ženy i muži obnažili v dalších třiceti městech po celé Americe. Proti akci se postavili odmítavě jak newyorský starosta, tak guvernér státu New York.

"Naším cílem je, aby ženy po celém světě měly stejná práva a mohly chodit nahoře bez jako muži," přiblížila záměr akce herečka a modelka Rachel Jessee, která vede aktivistky GoTopless v New Yorku.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy