Kuriózní normy: Stranově střídejte žáky, sed měňte za leh

Kuriózní normy: Stranově střídejte žáky, sed měňte za leh
Pozor, ručníky, ne abyste se dotýkaly! "V zařízeních pro výchovu a vzdělávání a provozovnách pro výchovu a vzdělávání pro děti předškolního věku, pokud není řešeno osoušení rukou ručníky na jedno použití, má každé dítě vlastní ručník umístěný tak, aby se vzájemně ručníky nedotýkaly."
Kromě ručníků kontrolují hygienici v mateřských školách, zda v kartáčcích nezůstávají zbytky pasty. Žádná vyhláška se na to nevztahuje, nicméně školky to často řeší tak, že pastu raději nepoužívají vůbec. Děti si odstraňují nečistoty ze zubů jen mokrým kartáčkem.
Ve vyhlášce o hygienických požadavcích na prostory škol a mateřských škol je dokonce zaneseno i otužování: "Prostorové podmínky a vnitřní uspořádání v zařízeních pro výchovu a vzdělávání a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí předškolního věku musí umožňovat výuku, volné hry dětí, jejich odpočinek, osobní hygienu s otužováním, tělesná cvičení a zajištění stravování..."
"Každé lůžko musí poskytovat pevnou oporu zad v průběhu spánku a mít samostatný prostor na uložení lůžkovin."
Foto: Thinkstock
Magazín Magazín
11. 9. 2014 11:37
Projděte se labyrintem nařízení, která je potřeba dodržovat ve školce či ve škole.

Fotogalerie – Normy, které se týkají škol a školek, nabízejí zajímavé a někdy i úsměvné počtení. Pro neobeznámeného laika mohou definice a složité formulace působit legračně, přestože je jejich cílem dbát o zdraví dětí. 

Příkazy se řídí i směr denního světla či směr jeho dopadu na tabuli. Některé normy se příliš nedodržují, například "pravidelné stranové střídání sezení žáků" v případě, že nesedí čelem k tabuli, či střídání sezení s ležením a klekem.

 

Právě se děje

Další zprávy