Dřevěné skříně s kabely. Tak vypadal rozhlasový pravěk v ČSR

Dřevěné skříně s kabely. Tak vypadal rozhlasový pravěk v ČSR
Český rozhlas Brno vznikl jako pobočka Radiojournalu rok po pražské centrále. (Na snímku technická kontrolní místnost, rok 1929.)
První pokusy o rozhlasové vysílání z Brna se odehrály v květnu roku 1924 přímo z vysílače v Brně-Komárově. (Na snímku Jan Liška, první hlasatel brněnského studia, rok 1930)
Od 1. září už začal vysílat brněnský rozhlas jako odbočka pražského Radiojournalu z vlastního studia na střeše Zemského domu na Žerotínově náměstí, dnes sídla krajského úřadu.
Ing. Antonín Slavík, první ředitel Radiojournalu.
Foto: Archiv Českého rozhlasu
Magazín Magazín
2. 9. 2014 12:30
Český rozhlas Brno vysílá už 90 let. Z Prahy se rozhlas rozezněl ještě o rok dříve.

Fotogalerie - První pokusy o rozhlasové vysílání z Brna se odehrály v květnu roku 1924 přímo z vysílače v Brně-Komárově, tedy rok po začátku vysílání Československého rozhlasu z Prahy. Od 1. září už začal vysílat brněnský rozhlas jako odbočka pražského Radiojournalu z vlastního studia na střeše Zemského domu na Žerotínově náměstí, v němž dnes sídlí krajský úřad.

Projděte si bohatou historii Československého rozhlasu, která nabízí i řadu dramatických kapitol. O rozhlas se bojovalo při Pražském povstání roku 1945 i při sovětské okupaci v srpnu 1968.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy