FOTO Bohumil Hrabal je v elitní společnosti lidí na mincích

FOTO Bohumil Hrabal je v elitní společnosti lidí na mincích
Pamětní mince Pražské mincovny. Návrh akademické sochařky Majky Wichnerové: Lícní strana zachycuje podobu Bohumila Hrabala ve zralém věku jako přemýšlejícího literáta.
Rubová strana Majky Wichnerové: Kromě kočky a piva tu najdeme siluetu nymburských hradeb a pivovaru s komínem. Ten čtenářům přiblížil Bohumil Hrabal v Postřižinách a ve filmové podobě ukázal režisér Jiří Menzel. Nad knihou je mořská panna, kterou měl Hrabal vytetovanou již od mládí na prsou (a přitom chtěl lodičku) a vypráví o ní v povídce ze sbírky Krasosmutnění.
Rubová strana. Kompozice Luboše Charváta zobrazuje autorovo rukopisné a podepsané vyznání, obdivující krásný život i s trochou sarkasmu („Ne, že by byl, ale já ho tak vidím.“) .
Návrh Miroslav Rónaie: Bohumil Hrabal coby zadumaný spisovatel nad listy papíru, přes něž je jeho autogram.
Foto: Pražská mincovna
Magazín Magazín
28. 3. 2014 8:23
Ke stému výročí narození bohémského literáta byly vyraženy pamětní mince i medaile.

Praha - Spisovatel Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo 28. března 2014 sto let, se dostal do elitní společnosti "lidí z pamětních mincí a medailí". 

Česká mincovna vyrazila ke stému výročí jeho narození pamětní zlaté a stříbrné medaile s jeho portrétem, Pražská mincovna přišla se sadou tří exkluzívních ražeb.

Nechybí na nich základní atributy spojované s tímto spisovatelem: pivo, kočky, Nymburk či jeho originální bonmoty.

Bohumil Hrabal, který se narodil 28. března 1914 v Brně. Proslavil sezejména magickým vypravěčstvím a nevšedním pozorovacím talentem.

Mistr "pábení" a "pohledu na člověka zdola" byl již za svého života vedle Milana Kundery světově nejznámějším českým prozaikem a jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků. Spisovatel zemřel při krmení holubů v roce 1997 po pádu z okna v pátém patře ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce.

Přes pábitele k Oscarovi

Doktor práv, který léta pracoval v dělnických profesích jako dělník, výpravčí či obchodní cestující, přivedl do literatury hrdiny, které nazýval pábitelé.

Dlouho psal tzv. do šuplíku, první kniha, povídkový soubor Perlička na dně, mu vyšla v jeho takřka padesáti letech v roce 1963. A hned si získal čtenáře i kritiky. Následovaly další díla, například Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Ostře sledované vlaky. Kvůli omezenému publikačnímu prostoru mu ale v dalších letech vycházela řada knih v zahraničí nebo v samizdatech. Například slavný román Obsluhoval jsem anglického krále z roku 1971 vyšel v Česku oficiálně až v roce 1989.

Po roce 1989 se jeho díla prodávala ve velkých nákladech, on sám se zaměřil na psaní těžko zařaditelných textů, stojících na pomezí umělecké publicistiky a básnické prózy (Listopadový uragán). Poetický svět Hrabalových knih přitahoval i dramatiky a filmové tvůrce. Jeho téměř dvorním režisérem se stal Jiří Menzel (Skřivánci na niti, Postřižiny či Slavnosti sněženek). Menzelův film Ostře sledované vlaky získal dokonce v roce 1968 Oscara.

 

Právě se děje

Další zprávy