FOTO Bohumil Hrabal je v elitní společnosti lidí na mincích

FOTO Bohumil Hrabal je v elitní společnosti lidí na mincích
Pamětní mince Pražské mincovny. Návrh akademické sochařky Majky Wichnerové: Lícní strana zachycuje podobu Bohumila Hrabala ve zralém věku jako přemýšlejícího literáta.
Rubová strana Majky Wichnerové: Kromě kočky a piva tu najdeme siluetu nymburských hradeb a pivovaru s komínem. Ten čtenářům přiblížil Bohumil Hrabal v Postřižinách a ve filmové podobě ukázal režisér Jiří Menzel. Nad knihou je mořská panna, kterou měl Hrabal vytetovanou již od mládí na prsou (a přitom chtěl lodičku) a vypráví o ní v povídce ze sbírky Krasosmutnění.
Rubová strana. Kompozice Luboše Charváta zobrazuje autorovo rukopisné a podepsané vyznání, obdivující krásný život i s trochou sarkasmu („Ne, že by byl, ale já ho tak vidím.“) .
Návrh Miroslav Rónaie: Bohumil Hrabal coby zadumaný spisovatel nad listy papíru, přes něž je jeho autogram.
Foto: Pražská mincovna
Magazín Magazín
28. 3. 2014 8:23
Ke stému výročí narození bohémského literáta byly vyraženy pamětní mince i medaile.

Praha - Spisovatel Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo 28. března 2014 sto let, se dostal do elitní společnosti "lidí z pamětních mincí a medailí". 

Česká mincovna vyrazila ke stému výročí jeho narození pamětní zlaté a stříbrné medaile s jeho portrétem, Pražská mincovna přišla se sadou tří exkluzívních ražeb.

Nechybí na nich základní atributy spojované s tímto spisovatelem: pivo, kočky, Nymburk či jeho originální bonmoty.

Bohumil Hrabal, který se narodil 28. března 1914 v Brně. Proslavil sezejména magickým vypravěčstvím a nevšedním pozorovacím talentem.

Mistr "pábení" a "pohledu na člověka zdola" byl již za svého života vedle Milana Kundery světově nejznámějším českým prozaikem a jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků. Spisovatel zemřel při krmení holubů v roce 1997 po pádu z okna v pátém patře ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce.

Přes pábitele k Oscarovi

Doktor práv, který léta pracoval v dělnických profesích jako dělník, výpravčí či obchodní cestující, přivedl do literatury hrdiny, které nazýval pábitelé.

Dlouho psal tzv. do šuplíku, první kniha, povídkový soubor Perlička na dně, mu vyšla v jeho takřka padesáti letech v roce 1963. A hned si získal čtenáře i kritiky. Následovaly další díla, například Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Ostře sledované vlaky. Kvůli omezenému publikačnímu prostoru mu ale v dalších letech vycházela řada knih v zahraničí nebo v samizdatech. Například slavný román Obsluhoval jsem anglického krále z roku 1971 vyšel v Česku oficiálně až v roce 1989.

Po roce 1989 se jeho díla prodávala ve velkých nákladech, on sám se zaměřil na psaní těžko zařaditelných textů, stojících na pomezí umělecké publicistiky a básnické prózy (Listopadový uragán). Poetický svět Hrabalových knih přitahoval i dramatiky a filmové tvůrce. Jeho téměř dvorním režisérem se stal Jiří Menzel (Skřivánci na niti, Postřižiny či Slavnosti sněženek). Menzelův film Ostře sledované vlaky získal dokonce v roce 1968 Oscara.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy