Orlický gang v Devadesátkách. Měli pocit, že můžou všechno, vraždili pro malé peníze

Orlický gang v Devadesátkách. Měli pocit, že můžou všechno, vraždili pro malé peníze
Ludvíka Černého v seriálu hraje Matouš Ruml. Černý byl vykonavatelem orlických vražd a u soudu dostal doživotí.
Organizátora gangu Karla Kopáče hraje v seriálu Igor Orozovič. "Bude to možná znít divně, ale přijde mi skoro až líto, že tak legendární případ, jako jsou Orlické vraždy, má na svědomí taková smutná parta. Člověk by za "vraždami podnikatelů" čekal aspoň složitě strukturovanou mafii a nejlíp Kmotra s růží v klopě. A přitom šlo o partičku z posilovny. Kopáč byl sice bývalý Urňák, ale jinak vlastně bodyguard, vyhazovač...," říká ke své roli.
Karel Kopáč dostal u soudu 21 let. S rozsudkem ale nebyl smířený, v dubnu 2004 se v kuřimské věznici oběsil na šňůrce od pyžama.
"U proměny Michala Novotného v Ivana Jonáka šlo především o to vyřešit účes, což z jeho vlasů bylo vyloučené, museli jsme využít paruky," přiznává umělecký maskér Martin Valeš.
Foto: Česká televize
Marek Pros ČTK Marek Pros, ČTK
14. 2. 2022 6:00
Šestý díl kriminálního seriálu Devadesátky, který Česká televize odvysílala v neděli večer, nabídl dopadení orlických vrahů. Během let 1991 až 1993 zavraždili kvůli penězům pět lidí. Oběti většinou končily v sudech s louhem, pachatelé je shodili z mostu do přehrady pod Žďákovským mostem.

"Bude to možná znít divně, ale přijde mi skoro až líto, že tak legendární případ, jako jsou Orlické vraždy, má na svědomí taková smutná parta," říká Igor Orozovič, který v seriálu hraje organizátora gangu Karla Kopáče. "Člověk by za 'vraždami podnikatelů' čekal aspoň složitě strukturovanou mafii a nejlíp Kmotra s růží v klopě. A přitom šlo o partičku z posilovny," dodává s tím, že orlický gang "vraždil kvůli dost malým obnosům nebo kvůli baráku. I vlastní rodinu." 

Seriál Devadesátky divákům v šesti epizodách přibližuje události i osoby, které jsou s těmito lety spjaty - ať už jde o figuru podnikatele Ivana Jonáka a jeho Discolandu, šéfa podsvětí Františka Mrázka, nebo orlické vrahy.

"Šlo o zvláštní časy, kdy se rodila a zároveň i kastrovala demokracie. Já sám na to vzpomínám jako na velmi krvavou dobu - velké množství lidí zmizelo a až v současnosti se dozvídáme jejich osudy. Byl to Divoký východ," vzpomíná na zobrazovanou dobu režisér seriálu Peter Bebjak.

Podívejte se, jak Mrázka, Jonáka i gang stojící za mrtvolami na dně orlické přehrady ztvárnili jejich herečtí představitelé. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy