Tramp vzal "holku z města" na pětidenní vandr. První noc strachy skoro nespala

Tramp vzal "holku z města" na pětidenní vandr. První noc strachy skoro nespala
Do lesa jsem začala chodit na výšlapy asi před čtyřmi lety, sama nebo s někým, vždy ale s přespáním v penzionu nebo ve stanu. Na opravdové "čundráctví", s ohněm a spaním pod širákem, jsem si nikdy netroufla, vždy jsem po něm ale tak trochu toužila, zažít opravdovou divočinu.
Když jsem nabídla Lukáši Kurtinovi, aby mi ukázal, o čem tramping je, okamžitě na to kývl. Prý mě vezme do České Kanady, kde byl sám na svém prvním čundru před pěti lety. Když mu volám a ptám se, jestli to nějak naplánujeme, říká, že plánovat nemusíme. Prostě někam dojedeme a uvidíme. 
V pondělí v pět odpoledne vyjíždíme z Prahy do Jindřichova Hradce. Odtud jedeme autobusem do vesnice Lomy, někde tam bude naše první tábořiště. Ve vlaku i v autobuse vzbuzujeme pobavené a tázavé pohledy, Lukášova usárna je poloviční jak moje krosna, a zatímco on je v typickém trampském zeleném outfitu, já mám sportovní legíny, funkční triko a mikinu na běhání Nike.
"Ze začátku jsem byl taky tak hloupý, že jsem si ještě nosil stan. Jak ale chodíš čím dál častěji, začneš zjišťovat, co dělat jinak a líp," vzpomíná Lukáš v moment, kdy procházíme kolem bunkru z druhé světové, u kterého si na svém prvním čundru právě před pěti lety dělal fotku ještě se stanem. 
Foto: Klára Elšíková
Klára Elšíková Klára Elšíková
3. 7. 2021 14:47
Redaktorka Klára Elšíková se na pět dnů vydala do České Kanady s trampem Lukášem Kurtinem, jenž po českých lesích vandruje už pět let. Jak zvládla spaní pod širákem, vaření si na ohni a toulání se po krajině bez konkrétního plánu a počítání kilometrů?

"Už jako dítě jsem z okna naší chaty šmírovala lidi s bágly, kteří kolem ní procházeli směrem do lesa. Ptala jsem se babičky, kdo to je, a ona mi tehdy řekla, že to jsou trampové, že spí jen tak v lese a že určitě musí hrozně smrdět. Na opravdové "čundráctví", s ohněm a spaním pod širákem, jsem si nikdy netroufla, vždy jsem po něm ale tak trochu toužila, zažít opravdovou divočinu. Proto jsem se rozhodla - v jednatřiceti letech - stát se regulérním tulákem," popisuje Klára Elšíková v reportáži. Podívejte se na fotky z pětidenního vandru. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy