Jeseníky, jak je neznáte. Unikátní kniha plná dobových fotek odhaluje atmosféru hor

Jeseníky, jak je neznáte. Unikátní kniha plná dobových fotek odhaluje atmosféru hor
Nejvyšší moravskoslezské hory by se měly ještě letos dočkat velké obrazové encyklopedie Čti Jeseníky. Publikace by měla podle jejích tvůrců nabídnout čtenářům velkoformátové koláže historických fotografií, kuriózní příběhy i informace o klíčových osobnostech regionu a místních zajímavostech. Podívejte se na ukázky z knihy. Na fotce: Loučenští dělníci při lesních pracích na Pradědu netušili, že již o 70 let později zde vyroste betonový vysílač.
Slavná hospoda Annen Ruhe poblíž Lipové sloužila především pacientům ze Schrothových lázní, kteří zde rádi trávili tzv. pitné dny, kdy bylo povoleno pít i víno.
Málokdo si povšimne, že obrázek je složený ze dvou. Obecenstvo tak naslouchá slepému harfistovi Feikemu, v popředí pak sedí otec Hauck, ikonická postava ze Šeráku.
Koláž přechodné věže na Pradědu a turistů v mlze ze 30. let je jednou ze záměrných “mystifikací” autorů encyklopedie.
Foto: cti-jeseniky.cz
map map
7. 7. 2021 17:00
Nejvyšší moravskoslezské hory by se měly ještě letos dočkat velké obrazové encyklopedie Čti Jeseníky. Publikace nabídne čtenářům velkoformátové koláže historických fotografií, kuriózní příběhy i informace o klíčových osobnostech regionu a místních zajímavostech.

"Ve své sbírce mám řadu originálních pohlednic a fotografií, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány, tyto jsem si nechtěl nechat jen pro sebe," vysvětluje za tvůrce Lukáš Abt jeden z důvodů, který je vedl k vydání encyklopedie.  

Čti Jeseníky cílí hlavně na obrazový čtenářský zážitek. Lidem se podle Abta nechce číst dlouhé texty informačního charakteru. "Tým grafiků kouzlí ze starých pohlednic a fotografií stránky, které nás přenesou do atmosféry doby a místa, a tým specialistů k tomuto dodává krátké a výstižné informace a zajímavosti, které obrazy oživí," říká s tím, že jednou vidět je kolikrát lepší než stokrát číst a představovat si. 

Texty zpracovávali odborníci na dané téma i lidé z místních muzeí a vědecké knihovny. Třetina zisku z knihy poté poputuje na fond pro obnovu místních drobných památek a dalších citlivých zásahů vůči krajině, připomíná Abt. "Prostor jesenických hor většina z nás opravdu miluje a záleží nám na něm. Sice ho tedy prostřednictvím naší publikace chceme využít, ale zároveň mu pak částečně i něco vrátit."

Kniha má také představit, jak Jeseníky v minulosti vypadaly. Využívá k tomu materiály staré maximálně 150 let. "Takže vlastně nabízíme laskavému čtenáři, aby si sám mohl porovnat změny, které v této relativně krátké době nastaly. Spousta míst zcela vymizela, některá jsou stále stejná," tvrdí Lukáš Abt. Koláže, se kterými si grafici hrají, občas podle něj i trochu umělecky mystifikují. "Opět je na vnímavosti čtenáře, zda si všimne, co na obrázku 'nehraje', nedá mu to a půjde si do terénu ověřit realitu," vysvětluje. 

A že by vydáním knihy nahnaly davy turistů do Jeseníků, autoři strach nemají. "Cílíme na měkkou turistiku, a tedy rozptýlení po krajině. Davům lidí se nevyhneme, ale můžeme ovlivnit jejich přístup," myslí si Abt a dodává: "Když si to vezmete zpětně, v Jeseníkách žilo před válkou mnohem víc lidí a byli vnímavější vůči krajině, protože ta byla zdrojem jejich obživy. Dnes je zdrojem obživy pro většinu místních turismus, ale systém něco za něco (zaseju, sklidím), nefunguje. Dnes se akorát sklízí. No a konečně ta skutečně nejzajímavější místa vlastně v žádné publikaci nejsou. Jako turisté totiž hledáme příběh/atrakci, to však neznamená, že navštívíme ty skutečně nejcennější místa."

Vydání encyklopedie Čti Jeseníky lze podpořit v kampani na HitHitu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy