Co dělat, když v Chorvatsku prší? "Malé Benátky" jsou místem muzeí a klikatých uliček

Co dělat, když v Chorvatsku prší? "Malé Benátky" jsou místem muzeí a klikatých uliček
Město Trogir, kterému se přezdívá Malé Benátky, leží u Jaderského moře na uměle vybudovaném ostrově ve Splitsko-dalmatské župě. V minulosti bylo významným přístavem na obchodní stezce Benátčanů, dnes je spíš lázeňským centrem, kam v sezoně míří tisíce turistů.
V historických uličkách je ale díky příjemnému klima poměrně teplo a s deštníky, které si člověk může zapůjčit v každém druhém hotelu, se déšť dá vydržet.
Naproti věži svatého Šebastiána se tyčí nejvyšší bod města, katedrála svatého Vavřince. Zvonice je ve výšce 47 metrů.
Na portálu jsou dodnes lvi jako tehdejší symbol strážců města...
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 5. 2022 6:01
Trogir je jedním z nejzajímavějších míst v Chorvatsku. Přímořské lázeňské město, pro nějž se vžila přezdívka Malé Benátky, je díky historické architektuře na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a jeho klikaté uličky, katedrály a muzea se vyplatí navštívit, když v Chorvatsku zrovna prší.

Památky, jež jsou jindy přecpané turisty, jsou za deště téměř bez lidí. Město u Jaderského moře založili Řekové a vzhledem k charakteru místa ho pojmenovali Kozí vrch. Patří mezi nejlépe zachované goticko-románské celky v Dalmácii a skrývá mnoho legend. "V minulosti bývalo ve městě poměrně hodně lvích symbolů, jež pocházely z doby vlády Benátčanů. Ve 20. století si je ale přivlastnil fašistický diktátor Benito Mussolini a tamní obyvatelé pak sochy na protest odstranili. Dnes jsou tak jen na místech, jež Trogirští přehlédli," říká průvodce Dino Ivančić.

Podívejte se, jaká je ve městě atmosféra a co historikům Trogir říká o době středověku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy