V Jizerských horách proměnili chalupu z 50. let. Na lesní mýtině teď nabízí ubytování

V Jizerských horách proměnili chalupu z 50. let. Na lesní mýtině teď nabízí ubytování
Impulzem k rekonstrukci bylo pro majitele setkání s architektkou Kateřinou Margoldovou, která rodinu přesvědčila, aby původní stavbu nebourali, nýbrž jí navrátili původní tvar a přizpůsobili současným standardům.
V patře jsou celkem dvě ložnice, které celkem pojmou čtyři až šest lidí. Protože majitelé využívají chatu jen občasně, rozhodli se ji nabízet k pronájmu podobně smýšlejícím lidem.
"Vždy jsme chtěli, aby byl Beldov využívaný, i když ne zrovna námi. Na studiích jsme podnajímali turistům náš volný pokoj v bytě a díky sdílenému bydlení vzniklo mnoho mezinárodních přátelství. Proto nám nepřišlo zvláštní nabídnout chalupu i dalším lidem, kterým snad bude dělat pobyt v Beldově také radost. Pro nás je to navíc smysluplné i ekonomicky," popisuje Čech.
Chata Beldov stojí ve svahu hory Černá studnice v Jizerských horách. Místo jako takové je trochu zastrčené v lese, okolo jsou jen čtyři chalupy a nezpevněná cesta. Majitelé nechali chatu zrekonstruovat v době pandemie koronaviru, kdy měli více času na to, se stavbě sami věnovat.
Foto: Studio FRVR
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 6. 2022 6:00
Chalupu v Jizerských horách koupili manželé Čechovi už v 50. letech minulého století a časem se do ní začali sjíždět jejich potomci. Před pár lety, když na chalupu zbyla jen babička, se o ni začal starat vnuk Jaroslav a společně s architektkou hledal způsob, jak ji přizpůsobit současnosti. "Přesvědčila mě, že by bylo lepší nebourat, zachovat původní hmotu a vtisknout jí modernější podobu," říká.

Výsledkem je útulná chaloupka, která svým výrazem navazuje na tradici původních, horských stavení a zároveň nabízí komfort pro pobyt v létě i zimě.

"Největším problémem původního stavu byl odpad, vlhkost a způsob vytápění. Když jsme na chalupu chtěli v zimě, bylo to trochu složitější, protože se roztápěla celý den, a před odjezdem se zase den dávala zpět dohromady, což na víkendové pobyty není nejlepší kombinace," popisuje Jaroslav Čech, který se teď o stavení stará se svou manželkou.

Když zrovna na chalupě nejsou, nabízí ji na svých stránkách pro víkendový útěk z města. Nedaleko se nachází tratě pro běžkaře, cyklisty i milovníky turistických značek. Člověk tu najde vše, co potřebuje k odpočinku včetně knihovny a houpací sítě. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Lobbista Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení

Odsouzený lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Janoušek k trestu nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

O případném propuštění má podle ČT rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbistovi uplyne tento měsíc polovina trestu.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Výkon trestu opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Lékařské posudky uváděly, že Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy