Suvenýry z dovolené, za které na celnici draze zaplatíte

suvenýry z dovolené
Nejčastější památkou na moře je nepřeberné množství mušlí, které si Češi každoročně vozí ve svých zavazadlech domů. Některé z nich ale podléhají Mezinárodní úmluvě CITES, v rámci které se Česká republika zavázala k ochraně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Jejich dovoz tak může přijít hodně draho, stejně jako již zadržené orchideje, kaktusy, hadi, papoušci, želvy, motýli nebo kabelky z krokodýlí kůže. (foto: lastury)
Celníci odhalili také případy produktů tradiční čínské medicíny, které obsahují mimo jiné i výtažky z želvího krunýře a vzácných rostlin. Případ postoupil Celní úřad k dalšímu řízení České inspekci životního prostředí. (foto: motýli)
Podle mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárky Miškovské se ale objevují i turisté, kteří si dopředu písemně nebo telefonicky ověřují možnost dovozu některých exemplářů. Řada z nich ale o omezení neví nebo vědět nechce. „Každý zásah do práv člověka je nepříjemný, většinou po vysvětlení pochopí, že to, co si přivážejí, nemohou dostat zpět a musíme jim tento exemplář nebo suvenýr zabavit. (foto: varan)
Za většinou nelegálních dovozů stojí neinformovaní cestující, ale i vášnivý sběratelé, chovatelé či pěstitelé, kteří podle mluvčí spoléhají na nedostatečnou kontrolu. „Zvláštní skupinu tvoří profesionální pašeráci, kteří nelegálně pašují za vidinou tučného zisku,“ říká Miškovská. (foto: krajta) Zobrazit 11 fotografií
Foto: Ishtaure.Dawn / Foter / CC BY-SA
jaz
Aktualizováno 13. 8. 2015 23:19
Češi si z dovolených rádi vozí suvenýry, jenže ne všechno lze legálně do republiky dovést. Na letišti Václava Havla tak běžně zabavují mušle, kaktusy nebo třeba vlčí kůže.

Praha Turisty, kteří chtějí mít na svou dovolenou hmatatelnou vzpomínku, neodradí ani fakt, že je může stihnout vysoká pokuta.

Celníci na pražském letišti zabavili například vzácné orchideje, kaktusy, sošky ze zubů a klů nebo neživé karety, varana či kůži vlka.

Objevují se také cestující, kteří nesplní ohlašující povinnost při převozu hotovosti převyšující deset tisíc eur. Sledováním takového obnosu peněz se tak celníci snaží zabránit praní špinavých peněz a financování terorismu.

 

Právě se děje

Další zprávy