Turistická senzace v Pise málem spadla. Před 20 roky se ji povedlo zachránit

Turistická senzace v Pise málem spadla. Před 20 roky se ji povedlo zachránit
Kvůli jílovitému podloží se značně nakláněla už v době, kdy bylo roku 1185 dokončeno třetí poschodí, a trvalo téměř století, než se ve stavbě pokračovalo.
Počátkem 90. let minulého století už se věž nakláněla zhruba o milimetr ročně a hrozilo její zřícení.
Původní odchylku od svislé osy, která činila 4,5 stupně, se podařilo zmenšit "jen" na 3,97 stupně.
Fotografie turistů "podpírajících" kácející se stavbu nemůže chybět ve fotoalbu nebo na Instagramu snad žádného z lidí, kteří Pisu navštíví.
Foto: Profimedia
Dan Poláček ČTK Magazín Dan Poláček, ČTK, Magazín
15. 12. 2021 11:00
Mramorová zvonice v severoitalské Pise se před 20 roky po náročné rekonstrukci znovu otevřela návštěvníkům. Šikmá věž dodnes patří k nejoblíbenějším cílům turistů na Apeninském poloostrově, počátkem 90. let minulého století přitom hrozilo, že se zhroutí.

Fotografie turisty "podpírajícího" kácející se stavbu nemůže chybět ve fotoalbu nebo na Instagramu snad žádného z lidí, kteří Pisu navštíví. Před rekonstrukcí se přitom její vrcholek od svislé osy odkláněl už téměř o čtyři a půl metru. Náročná přestavba trvala 11 let a vyšla italskou státní pokladnu na více než 28 milionů eur. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Záchranáři ošetřili po požáru v rodinném domě v Ivančicích šest lidí, nadýchali se zplodin

Záchranáři v neděli nad ránem po požáru v rodinném domě v Ivančicích ošetřili šest lidí. Nadýchali se zplodin hoření, uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se předpokládá, že by stav u nikoho neměl být vážný. Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka dostali hasiči požár rychle pod kontrolu a uhasili ho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy