Fotky: Dopravní prostředky, které předstihly svoji dobu. Bizarní i revoluční vozítka

Fotky: Dopravní prostředky, které předstihly svoji dobu. Bizarní i revoluční vozítka
Detail motorových kolečkových bruslí ukazuje, že na svou dobu se jednalo o sofistikované zařízení.
Jízdní kolo Spacelander navrhl Benjamin Bowden v roce 1946 s představou, že takto jednou budou v budoucnosti vypadat bicykly. Prototyp byl vybavený hnacím hřídelem a dynamem, které při jízdě z kopce ukládalo energii a při šlapání do kopce ji vydávalo. Baterie uvnitř rámu poháněla světla, klakson a vestavěné rádio.
Prodejce Mike Dreschler tankuje palivo pro své motorové kolečkové brusle na čerpací stanici poblíž Hartfordu ve státě Connecticut. Na zádech má připevněný vzduchem chlazený motor o výkonu jednoho koně a v ruce drží plynový pedál a vypínač motoru.
V této galerii naleznete řadu historických dopravních prostředků, které předběhly svou dobu. Autoped připomíná motorový skútr, vyráběla ho společnost Autoped Company z Long Island City v New Yorku v letech 1915 až 1922.
Foto: Nationaal Archief
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
13. 1. 2022 6:00
Lidé v historii zkoušeli ovládnout silnice nejrůznějšími dopravními prostředky. Některé z nich předběhly svou dobu a jsou používány dodnes, jiné skončily jako módní výstřelek a lze si je připomenout pouze na fotkách. Podívejte se v galerii na bizarní i kuriózní autopedy, motorové kolečkové brusle nebo monokola.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 5 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy