Pohnutý osud manželství Václava a Dagmar Havlových. S nemocí bojovali společně

Pohnutý osud manželství Václava a Dagmar Havlových. S nemocí bojovali společně
V neděli 18. prosince uplynulo 11 let od úmrtí  dramatika, disidenta a posléze prezidenta Václava Havla. Tři desetiletí stála po jeho boku manželka Olga. V roli první dámy si získala velkou oblibu veřejnosti, soustředila se hlavně na činnost ve Výboru dobré vůle.
První dáma Olga Havlová zemřela po těžké nemoci 27. ledna 1996. (Na snímku z 15. prosince 1995.)
O její nesmírné oblibě mezi Čechy svědčily dlouhé zástupy lidí, kteří v mrazu čekali, aby se zapsali do kondolenční knihy na Pražském hradě, podobně jako tomu bylo o 15 let později při úmrtí Václava Havla.
O to více českou veřejnost pobouřilo, že si necelý rok po úmrtí Olgy vzal populární herečku Dagmar Veškrnovou.
Foto: ČTK
ČTK hrz, ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2022 17:30
Před bezmála šestadvaceti lety, 4. ledna 1997, se v Praze na Žižkově konala veřejnosti utajená svatba Václava Havla s herečkou Dagmar Veškrnovou. O jejím vztahu s prezidentem se veřejnost dozvěděla v listopadu 1996, kdy se starala o Havla po operaci, při které mu lékaři odebrali část pravé plíce.

Po svatbě ale její obliba klesla a Dagmar Havlová jen pomalu získávala sympatie veřejnosti zpět. Postupně se stala oblíbenou i uznávanou první dámou, díky své neúnavné péči o nemocného manžela i díky působení v Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy