Za tenhle model si koupíte novou fabii. Nahlédněte s námi do unikátního muzea autíček

Račte vstoupit.
Muzeum autíček.
Vyplňuje všechna patra zrekonstruovaného zámku Příseka nedaleko Jihlavy.
"Máme skoro všechno, co se v historii Československa vyrábělo," chlubí se Švec.
To znamená modely autíček zhruba od let 1910 až po rok 1990.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 10. 2018 16:39
Netušili jste, že budete v muzeu obdivovat hračky, s kterými jste si hráli jako malí? Nedaleko Jihlavy máte možnost. Uvnitř zrekonstruovaného zámku Příseka naleznete místo různobarevných salonků muzeum autíček. Objevit tu můžete víc než deset tisíc kusů exponátů, některé staré i víc než sto let. "Máme, troufám si říct, skoro všechno, co v Československu vzniklo," tvrdí Robert Švec, ředitel muzea. Sám ale uznává, že je těžké dohledat zejména předválečné kusy, protože neexistovaly katalogy, a pokud ano, jen máloco se dodnes dochovalo. Každopádně kromě obvyklých modelů tu najdete i kusy, za které byste dnes pořídili nové auto. Podívejte se v galerii.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy