Za tenhle model si koupíte novou fabii. Nahlédněte s námi do unikátního muzea autíček

Račte vstoupit.
Muzeum autíček.
Vyplňuje všechna patra zrekonstruovaného zámku Příseka nedaleko Jihlavy.
"Máme skoro všechno, co se v historii Československa vyrábělo," chlubí se Švec.
To znamená modely autíček zhruba od let 1910 až po rok 1990.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 10. 2018 16:39
Netušili jste, že budete v muzeu obdivovat hračky, s kterými jste si hráli jako malí? Nedaleko Jihlavy máte možnost. Uvnitř zrekonstruovaného zámku Příseka naleznete místo různobarevných salonků muzeum autíček. Objevit tu můžete víc než deset tisíc kusů exponátů, některé staré i víc než sto let. "Máme, troufám si říct, skoro všechno, co v Československu vzniklo," tvrdí Robert Švec, ředitel muzea. Sám ale uznává, že je těžké dohledat zejména předválečné kusy, protože neexistovaly katalogy, a pokud ano, jen máloco se dodnes dochovalo. Každopádně kromě obvyklých modelů tu najdete i kusy, za které byste dnes pořídili nové auto. Podívejte se v galerii.
 

Právě se děje

před 14 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy