Novoroční předsevzetí? Víme, co si lidé přejí

ČTK ČTK
24. 1. 2014 22:30
Plných 77 procent respondentů svým slibům zčásti nebo zcela dostálo
Polepším se. To si na Nový rok říká čtvrtina uživatelů internetu.
Polepším se. To si na Nový rok říká čtvrtina uživatelů internetu. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Novoroční předsevzetí si každý rok dává zhruba čtvrtina uživatelů internetu, přičemž 77 procent z nich svým slibům zčásti nebo zcela dostálo. Nejvíce se jim dařilo zlepšit vztahy s blízkými, naopak největší potíže měli s hubnutím a sportováním.

Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK.

Předsevzetí ohledně zdravého životního stylu přitom patří k těm nejčastějším. Osmatřicet procent Čechů si na Nový rok slibuje, že zhubne, 30 procent chce sportovat a čtvrtina zdravě jíst.

Zcela nebo částečně se podařilo zhubnout 66 procentům těch, kteří po tom toužili. Podobný počet lidí byl stejně úspěšný se svým úmyslem přestat kouřit.

Přes 70 procent dotázaných dostálo svému slibu jíst zdravě, sportovat nebo se věnovat studiu. Nejvíce lidí, a to 84 procent, si podle svého předsevzetí vylepšilo vztahy s okolím.

Hity po Novém roce: Přípravky na hubnutí a fitness zboží

Novoroční předsevzetí přejí i obchodníkům, kterým v lednu zvyšují tržby.

Například internetoví prodejci v prvních týdnech roku tradičně registrují výrazně vyšší zájem například o přípravky na hubnutí, osobní váhy nebo fitness zboží. Vedle toho evidují i zvýšený zájem o prostředky odnaučující kouření.

Ze sociodemografického hlediska si podle STEM/MARK nejčastěji přejí zhubnout ženy. Muži a mladí do 30 let se chtěli častěji vzdělávat, Pražané si slibovali omezení pití alkoholu a lidé s nižším vzděláním chtěli přestat kouřit.

Společnost provedla průzkum prostřednictvím internetu mezi 511 lidmi ve věku 15 až 59 let.

 

Právě se děje

Další zprávy