Norský ostrov chce zrušit čas, láká na svobodu. Lidé tu sekají trávník ve dvě ráno

Magazín Magazín
19. 6. 2019 14:49
Obyvatelé rybářské vesnice Sommarøy, která se nachází za severním polárním kruhem, tvrdí, že nevnímají čas tak jako zbytek světa. "Kvůli času máte pocit, že jste pořád v pasti," tvrdí lídr iniciativy, ke které se přidávají další skandinávská města.
Sommaroy
Sommaroy | Foto: Wikimedia Commons - Harald Groven (CC BY-SA 3.0)

Slunce tu v zimě nevychází a v létě nezapadá, takže tři stovky místních se rozhodly, že nemá smysl řídit se podle hodinek.

"Lidé po celém světě trpí depresemi a stresem. A může za to čas, protože máte pocit, že jste kvůli němu v pasti. Když budeme územím bez času, každý si bude moct žít život podle sebe," vysvětlil norské veřejnoprávní stanici NRK lídr kampaně Kjell Ove Hveding.

Zrušení času by neznamenalo anarchii, například děti a dospívající by museli chodit do školy, ale neexistovaly by pevně stanovené vyučovací hodiny. "Chceme nabídnout lidem flexibilitu. Jestli chcete sekat trávník ve čtyři hodiny ráno, můžete," dodal Hveding.

Na ostrově totiž od půlky května do 26. července nezapadá slunce a obyvatelé tak mají problém rozlišovat mezi dnem a nocí. Toto bezčasí symbolizují i nefunkční hodinky a hodiny, které lemují most spojující vesnici s pevninou.

Podle Hvedinga jde vlastně o pouhou formalitu, lidé se tu podle času beztak neřídí. "Uprostřed noci, což pro lidi z města může být třeba ve dvě hodiny ráno, můžete vidět děti hrát fotbal, lidi natírat ploty nebo sekat trávník."

Kampaně si všimla zahraniční média poté, co Hveding předal veřejně petici místnímu poslanci, aby prodiskutovali další kroky. Mezitím se ke snaze vesničky Sommarøy přidala další severní města včetně obcí z Norska a Finska.

Podívejte se také na video: Zimní čas je ideální, potřebujeme ranní světlo

Denní světlo nastavuje naše vnitřní hodiny, s letním časem bychom celou zimu vstávali do tmy, upozorňuje fyzioložka a biochemička Helena Illnerová. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 10 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy