Než platit předražený nájem, je lepší si dům vytisknout. 3D tisk zvládá beton i plast

Dům ve tvaru kamene se nachází v nizozemském Eindhovenu.
Ve Spojených státech s 3D tiskem experimentují ve velkém a jeho využití zkouší při stavbě rovnou celých obytných čtvrtí.
První tištěný dům z betonu v Česku zprvu kotvil u Střeleckého ostrova v Praze.
Využití recyklovaných plastů v 3D tisku představuje slibný směr pro udržitelné technologie.
Hlavní předností 3D tištěných domů je jejich rychlost výstavby. Zatímco běžná stavba trvá měsíce až roky, dům vytvořený pomocí 3D tiskárny může stát i za pár dní. Zobrazit 15 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Tereza Šolcová Tereza Šolcová
30. 3. 2025 9:15
Stavba domu za pár dní, bez zbytečného odpadu a s minimálními náklady? Žádné sci-fi, ale realita 3D tisku ve stavebnictví. Revoluční technologie umožňuje vytvářet odolné, ekologické a cenově dostupné domy přímo na místě, a to s překvapivou přesností. Kde už se v takových domech bydlí? Jaké výhody i úskalí s sebou 3D tisk přináší? A může se jednou stát skutečně dostupným standardem v architektuře?

Na rozdíl od tradičního stavebnictví, které spoléhá na cihly, beton, dřevo a ocelové konstrukce, využívá 3D tisk velkoformátové tiskárny schopné vrstvit stavební materiál podle digitálního návrhu. Nejčastěji se tiskne z betonových směsí nebo speciálních polymerů. Celý proces probíhá automatizovaně, čímž se minimalizuje případná lidská chyba a zároveň šetří materiál i pracovní síla.

Hlavní předností 3D tištěných domů je jejich rychlost výstavby. Zatímco běžná stavba trvá měsíce až roky, dům vytvořený pomocí 3D tiskárny může stát i za pár dní. Dalším bonusem je nižší spotřeba materiálu. Tiskárna totiž používá přesně tolik surovin, kolik je potřeba, což výrazně snižuje množství případného odpadu. Technologie navíc umožňuje využívat udržitelnější materiály, včetně recyklovaných plastů.

I přes všechny slibné vlastnosti je však 3D tisk domů stále ve fázi vývoje. Jeho potenciál do budoucna je nicméně velký. Může se stát standardní metodou výstavby nejen pro nouzové bydlení, ale i pro běžné rodinné domy. Pokud se podaří propojit stavební normy s využitím udržitelných materiálů, například recyklovaných plastů, může být klíčem k ekologičtější a efektivnější architektuře budoucnosti.

Video: První český dům z 3D tiskárny:

První český dům z 3D tiskárny je na světě | Video: Stavební spořitelna České spořitelny
 
MK
Miroslav Kašparpřed 3 dny

Inu, to není tak úplně pravda. Ani 3D tisk dosud nezvládá vytisknou pozemek pro ten tištěný domeček :-)

VL
Vladimír Levinskýpřed 3 dny

A víte, proč 3D tiskem vytvořený dům stojí na vodě na pontonu? Protože nesplňuje některé základní požadabky na stavby. Například tepelný odpor obvodové konstrukce neumožňuje zatím jeho použití jako stavby pro bydlení; rozvody elektřiny, vody, tepla, odpadu nejsou ve zdech atd. Jako reklama, umělecké dílo, nevytápěný objekt dobrý, ale poněkud drahý Prvok.

Právě se děje

Další zprávy