Slepec, který bezpečně jezdí na kole. Muž, který mohl "vidět" hudbu, "chutnat" slova nebo "cítit" barvy, nebo žena, jež svým čichem rozpozná, že někdo onemocní Parkinsonovou chorobou. Příběhy lidí se superschopnostmi fascinují a potvrzují, že lidské tělo i mysl mají často mnohem větší možnosti, než si dokážeme představit.
Solomon Šereševskij - Synestézie a mimořádná paměť
Solomon Šereševskij byl ruský novinář a mnemonista, který žil v první polovině 20. století. Proslavil se svou mimořádnou pamětí a synestézií, schopností vnímat více smyslů najednou. Šereševskij si dokázal zapamatovat dlouhé seznamy čísel, slov a komplexní matematické vzorce po jediném přečtení a uchovat je v paměti po desetiletí. Jeho případ studoval sovětský neuropsycholog Alexander Luria, který o něm napsal knihu "The Mind of a Mnemonist".
Klíčem k Šereševského mimořádné paměti byla jeho synestézie, vzácný stav, při kterém stimulace jednoho smyslu vyvolává reakci v jiných smyslech. Šereševskij měl extrémně silnou formu synestézie, nazývanou "pětinásobná synestézie", kde každý podnět aktivoval všechny jeho smysly současně. Mohl tedy "vidět" hudbu, "chutnat" slova nebo "cítit" barvy.