Důchodce z Německa měl ve sklepě tank z druhé světové války, hrozí mu vězení

ČTK ČTK
27. 7. 2021 11:59
Němečtí právníci vedou spor o to, jak se vypořádat s čtyřiaosmdesátiletým penzistou, který měl ve svém sklepě německý tank z dob druhé světové války, protiletadlové dělo a torpédo. Soud v Kielu na severu Německa se v pondělí snažil určit, zda se na penzistovu sbírku vztahuje zákon regulující výrobu, prodej a přepravu válečných zbraní
Tank Panther (ilustrační foto)
Tank Panther (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Prokurátoři a obhájci nyní vyjednávají možný postih, který by mohl zahrnovat podmíněný trest a pokutu sahající až k půl milionu eur (asi 12,8 milionu Kč).

Obhajoba tvrdí, že mnoho zbraní bylo nefunkčních a že třeba tank byl zakoupen jako šrot. Žádá tedy mírnější trest. Podle místního tisku by byla ochotna akceptovat pokutu ve výši 50 tisíc eur. Podle prokuratury by ale některé zbraně a střelivo bylo možné použít.

Všechny zmíněné zbraně byly v roce 2015 z penzistova domu v severoněmeckém letovisku Heikendorf, nalézajícím se asi deset kilometrů od Kielu, přemístěny za pomoci armády. Dvěma desítkám vojáků ale trvalo skoro devět hodin, než tank Panther, zbavený pasů, naložili na podvalník.

O tank mezitím podle penzistova právníka projevilo zájem jedno muzeum ze Spojených států. Další sběratelé by zase měli zájem o další předměty z důchodcovy sbírky, zahrnující i útočné pušky a pistole. Na obsah penzistova sklepa dostaly místní úřady údajně tip od kolegů z Berlína, který dům prohledali při pátrání po uměleckých dílech ukradených nacisty.

Další jednání soudu má následovat ve středu. Rozsudek se očekává příští měsíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Klaus navštívil Zemana v nemocnici. Prezident je hospitalizován kvůli dehydrataci

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil v pražské Ústřední vojenské nemocnici současnou hlavu státu. Do Střešovic se tak vrátil po pár dnech, kdy byl sám hospitalizován kvůli vysokému tlaku. Informoval o tom server Novinky.cz.

Prezident Miloš Zeman zůstává v nemocnici kvůli dehydrataci a únavě, podle Hradu ale není ohrožen na životě, do péče lékařů nastoupil plánovaně. Hlava státu dlouhodobě trpí neuropatií dolních končetin a cukrovkou.

Další zprávy