Foto: Největší jeskyně na světě skrývá džungli i řeku

Foto: Největší jeskyně na světě skrývá džungli i řeku
Gigantickou jeskyni Son Doong objevil místní obyvatel Ho-Khanh v roce 1991.
Ale až v roce 2009 ji prozkoumali a popsali britští vědci.
Téměř devět kilometrů dlouhá jeskyně se nachází ve vietnamském národním parku Phong Nha-Ke Bangu, nedaleko hranic s Laosem.
Cesta k jeskyni je náročná. Nejdříve se s přístupem pro veřejnost nepočítalo, nyní začaly k jeskyni mířit první turistické skupiny.
Foto: Profimédia
Štěpán Plaček Štěpán Plaček, Profimedia
15. 11. 2013 15:00

Jeskyně Son Doong ve Vietnamu je největší na světě. Dlouho se o ní nevědělo, až v roce 1991 byla objevena místním obyvatelem, který našel vchod. Dovnitř se dostali až britští jeskyňáři v roce 2009. Nyní se prostory otevřely pro veřejnost a probíhají zkušební prohlídky jeskyně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy