Foto: Největší jeskyně na světě skrývá džungli i řeku

Foto: Největší jeskyně na světě skrývá džungli i řeku
Gigantickou jeskyni Son Doong objevil místní obyvatel Ho-Khanh v roce 1991.
Ale až v roce 2009 ji prozkoumali a popsali britští vědci.
Téměř devět kilometrů dlouhá jeskyně se nachází ve vietnamském národním parku Phong Nha-Ke Bangu, nedaleko hranic s Laosem.
Cesta k jeskyni je náročná. Nejdříve se s přístupem pro veřejnost nepočítalo, nyní začaly k jeskyni mířit první turistické skupiny.
Foto: Profimédia
Štěpán Plaček Štěpán Plaček, Profimedia
15. 11. 2013 15:00

Jeskyně Son Doong ve Vietnamu je největší na světě. Dlouho se o ní nevědělo, až v roce 1991 byla objevena místním obyvatelem, který našel vchod. Dovnitř se dostali až britští jeskyňáři v roce 2009. Nyní se prostory otevřely pro veřejnost a probíhají zkušební prohlídky jeskyně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 20 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy