Lidé i Pražský hrad by se vypařili. Nejsilnější člověkem vytvořený výbuch změnil vše

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
před 8 hodinami
Meteority, výbuchy sopek nebo exploze jaderných zbraní. V průběhu historie se lidstvo setkalo s mnoha přírodními a umělými katastrofami, které nejen změnily krajinu, ale také ovlivnily klima, ekosystémy a osudy celých národů. Nejsilnější člověkem vytvořenou zbraní v historii byla bomba Car, jejíž síla by dokázala vymazat nejen Manhattan, ale i značnou část okolí New Yorku. Jak by dopadla Praha?

Podle simulací provedených pomocí nástroje NUKEMAP by výbuch bomby Car nad New Yorkem způsobil ohnivou kouli o poloměru přibližně 6 kilometrů, okamžitou smrt více než 6,3 milionu lidí a zranění dalších 3,9 milionu obyvatel.

Pokud by bomba teoreticky vybuchla nad centrem Prahy, například poblíž Staroměstského náměstí, město by během okamžiku zaniklo v oblaku ohně a tlaku. Oblast o poloměru několika kilometrů kolem epicentra by zbraň zcela zničila. Teplota v místě výbuchu by dosáhla milionů stupňů, což by způsobilo okamžité vypaření budov a lidí v okolí několika kilometrů. V tomto případě by zcela zmizely památky, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstská radnice. 

V důsledku tepelného záření, které by bomba uvolnila, by Praha čelila rozsáhlým požárům. Tepelné záření by mohlo způsobit těžké popáleniny i ve vzdálenosti kolem 50 kilometrů od epicentra, tedy ve Středočeském kraji. Radioaktivní částice by se ale rozšířily po celé České republice i do sousedních zemí, což by mělo katastrofální zdravotní následky.

Test bomby Car v roce 1961 výrazně ovlivnil mezinárodní politiku a přispěl k podpisu smlouvy o částečném zákazu jaderných zkoušek v roce 1963. Žádnou silnější jadernou zbraň dodnes lidstvo nevyvinulo ani neotestovalo.  

Podívejte se do galerie na největší exploze historie.

Umělecká vizualizace sopečná erupce Novarupta (1912). Ilustrační snímek zhotovený pomocí umělé inteligence.
Umělecká vizualizace sopečná erupce Novarupta (1912). Ilustrační snímek zhotovený pomocí umělé inteligence. | Foto: Aktuálně.cz / Dall E-2

Sopečná erupce Novarupta (1912)

Dne 6. června 1912 začala na Aljašce jedna z nejmohutnějších sopečných erupcí moderní historie. Vulkán Novarupta, jehož jméno v latině znamená "nový průlom", během 60 hodin vyvrhl ohromujících 13,5 kilometru krychlového magmatu. Tato erupce byla třikrát silnější než slavná erupce Krakatoy z roku 1883.

Síla výbuchu byla skutečně monumentální. Popel z erupce doputoval až do Alžírska a ovlivnil globální klima, způsobil sucho v Číně a oslabil letní monzun v Indii následujícího roku. Erupce dramaticky proměnila okolní krajinu a vytvořila takzvané údolí deseti tisíc kouřů.

 

Právě se děje

Další zprávy