Lidé i Pražský hrad by se vypařili. Nejsilnější člověkem vytvořený výbuch změnil vše

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
před 17 hodinami
Meteority, výbuchy sopek nebo exploze jaderných zbraní. V průběhu historie se lidstvo setkalo s mnoha přírodními a umělými katastrofami, které nejen změnily krajinu, ale také ovlivnily klima, ekosystémy a osudy celých národů. Nejsilnější člověkem vytvořenou zbraní v historii byla bomba Car, jejíž síla by dokázala vymazat nejen Manhattan, ale i značnou část okolí New Yorku. Jak by dopadla Praha?

Podle simulací provedených pomocí nástroje NUKEMAP by výbuch bomby Car nad New Yorkem způsobil ohnivou kouli o poloměru přibližně 6 kilometrů, okamžitou smrt více než 6,3 milionu lidí a zranění dalších 3,9 milionu obyvatel.

Pokud by bomba teoreticky vybuchla nad centrem Prahy, například poblíž Staroměstského náměstí, město by během okamžiku zaniklo v oblaku ohně a tlaku. Oblast o poloměru několika kilometrů kolem epicentra by zbraň zcela zničila. Teplota v místě výbuchu by dosáhla milionů stupňů, což by způsobilo okamžité vypaření budov a lidí v okolí několika kilometrů. V tomto případě by zcela zmizely památky, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstská radnice. 

V důsledku tepelného záření, které by bomba uvolnila, by Praha čelila rozsáhlým požárům. Tepelné záření by mohlo způsobit těžké popáleniny i ve vzdálenosti kolem 50 kilometrů od epicentra, tedy ve Středočeském kraji. Radioaktivní částice by se ale rozšířily po celé České republice i do sousedních zemí, což by mělo katastrofální zdravotní následky.

Test bomby Car v roce 1961 výrazně ovlivnil mezinárodní politiku a přispěl k podpisu smlouvy o částečném zákazu jaderných zkoušek v roce 1963. Žádnou silnější jadernou zbraň dodnes lidstvo nevyvinulo ani neotestovalo.  

Podívejte se do galerie na největší exploze historie.

Operace Ivy Mike (1952)

První americký test vodíkové bomby, známý jako operace Ivy Mike, se uskutečnil 1. listopadu 1952 v 7:15 místního času na Marshallových ostrovech. Vývoj této zbraně začal již ve 40. letech během projektu Manhattan, kdy fyzik Edward Teller spolu s matematikem Stanislavem Ulamem pracovali na koncepci termonukleární zbraně. Testovací zařízení bylo skutečně monumentální - vážilo ohromných 82 tun, což znamenalo, že nešlo o skutečnou použitelnou bombu, ale spíše o experimentální zařízení. 

Exploze byla skutečně devastující. Vytvořila ohnivou kouli o průměru více než 5 kilometrů a zcela vaporizovala ostrov Elugelab. Na místě původního ostrova vznikl kráter o průměru 1,9 kilometru a hloubce 50 metrů. Atomový hřib dosáhl výšky přes 30 kilometrů a jeho vrchol se rozšířil na šířku 100 kilometrů. Kromě vojenského významu měl test i vědecký přínos. Během analýzy vzorků vědci objevili dva nové prvky - einsteinium a fermium, které vznikly díky intenzivnímu toku neutronů v místě výbuchu.

 

Právě se děje

Další zprávy