Ohlodal je zub času, krize a války. Tato kdysi nádherná místa si bere zpět příroda

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
před 8 hodinami
Kdysi patřily mezi vyhledávané destinace, kam se sjížděly davy návštěvníků. Když se po nich ale místo lidí prošly dějiny nebo ekonomická krize, o svůj lesk přišly a zapomnělo se na ně. Hřbitov vlaků v Bolívii, kyperské město Varosha či bývalé vězení Rummu v Estonsku. Podívejte se na dechberoucí opuštěná místa, o které člověk ztratil zájem a postupně si je bere zpět příroda.

Kennecott, Aljaška

Daleko na severu, na Aljašce, se nachází opuštěné, přesto dodnes zachovalé hornické městečko Kennecott. Z okolních dolů se zde mezi lety 1911-1938 svážela ruda na zpracování. 

Historie města se začala psát v roce 1900, kdy dva zlatokopové, Jack Smith a Clarence L. Warner, spatřili něco, co se zdálky podobalo zelené louce, avšak v místech, kde by se žádná travnatá plocha nacházet neměla. Až když přišli blíže, zjistili, že se jedná o zelený nerost malachit spolu s chalkocitem.

V té době prozkoumával Aljašku investiční inženýr Stephen Birch a potvrdil, že oblast Bonanza je jedním z největších nalezišť mědi na světě. Do roku 1905 vyřešil Birch veškeré právní záležitosti a získal více než 30 milionů dolarů na výstavbu železnice spojující Kennecott s pobřežím a na rozvoj městečka Kennecott. 

Město fungovalo až do roku 1938, kdy dělníci vytěžili většinu rudy - celkově 4,6 milionu tun. Přestože se už v té době mluvilo o tom, že by se Kennecott měl stát národní památkou, dočkal se ochrany až o mnoho let později, a to v roce 1986.

 

Právě se děje

Další zprávy