Video muže, který zažil Napoleona. Tvůrci vdechli život naprosto unikátním záběrům

Video Video
25. 10. 2021 7:00
Tvůrčí společnost "Nineteenth century videos. Back to life." zrestaurovala historický filmový záznam papeže Lva XIII. S pomocí umělé inteligence tvůrci původně nekvalitní černobílý záznam z roku 1896 kolorovali a převedli do vysokého rozlišení. Jedná se pravděpodobně o nejdříve narozeného člověka, který byl kdy zachycen na filmový záznam.
S pomocí umělé inteligence tvůrci původně nekvalitní černobílý záznam z roku 1896 kolorovali a převedli do vysokého rozlišení. | Video: Youtube/Nineteenth century videos. Back to life.

Na kolorovaných snímcích, které společnost zveřejnila na svém YouTube kanálu, přichází tehdejší papež Lev XIII. ve svých 86 letech na mši. Podle křesťanského serveru Aleteia se také jedná o vůbec první filmový záznam, na kterém je zachycena hlava katolické církve.

Lidé na sociálních sítích upozorňují, že Lev XIII. jako malý chlapec např. aktivně zažil doznívající éru Napoleona Bonaparta. Francouzský vojevůdce a státník žil mezi roky 1769 až 1821, císařem přestal definitivně být v létě 1815.

Zvuk, který dochovaný obrazový záznam doprovází, k němu tehdejší tvůrci dodali až o sedm let později. Originální audio pochází ze shromáždění z roku 1903, kde papež několik měsíců před svou smrtí ve svých 93 letech latinsky recitoval modlitbu Ave Maria.

Papež Lev XIII. byl hlavou katolické církve od roku 1878 až do roku 1903. V roce 1891 vydal první z velkých sociálních encyklik, Rerum novarum.

Tvůrčí společnost Nineteenth century videos. Back to life. využívá k restaurování historických záznamů umělou inteligenci. Kolorovaná videa poté publikuje ve vysoké kvalitě ve 4K rozlišení. Některá z nich uveřejňuje na svém populárním YouTube kanálu.

Původní černobílý záznam z roku 1896:

Papež Lev XIII. na dochovaném filmovém záznamu z roku 1896 | Video: Youtube/uCatholic
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy