"Na obrázku je vidět kromě 29 meteorů také letní úsek Mléčné dráhy, jasné hvězdy Vega nebo Altair a samozřejmě klidná hladina Seče," uvedl Horálek o snímku, který zachycuje Sečskou přehradu.
Úřad NASA připomněl, že vyobrazený meteorický roj, který vrcholí každý duben, je znám jako Lyrydy. Tvoří je zbytky velikosti zrnek písku pocházející z komety Thatcher. Dráha této komety vede kolem našeho Slunce a její část, která se přibližuje k Zemi, se promítá do souhvězdí Lyry. Proto se v období, kdy Země tuto dráhu protíná, jeví, že meteory padají v Lyře, uvedla NASA v popisku snímku.
Česká astronomická společnost na svém webu uvedla, že Sečská přehrada se na snímcích zveřejněných NASA objevila už popáté. "V rámci naší krajiny je to v NASA zatím nejpublikovanější místo (celosvětově jedno z nejpublikovanějších), což je pochopitelně dáno hlavně tím, že autorem všech (snímků) je Petr Horálek, který zde rád v rámci Česka tráví svůj fotografický čas," upozornila astronomická společnost.
Horálkovy snímky NASA zveřejňuje pravidelně. Letos to byla například spoluautorská koláž Měsíce zobrazeného ze sedmi míst na světě v době, kdy na jeho povrch 21. ledna loňského roku dopadl asteroid. Fotografie byly pořízeny ve stejný čas v americkém státě Georgia, Dominikánské republice, Kapverdách, na španělských Kanárských ostrovech, Německu, Rakousku a Česku. Horálek tehdy ale úkaz fotografoval na kapverdském ostrově Boa Vista a v Česku fotil Libor Hašpl.
V minulosti NASA zveřejnila jako astronomický snímek dne i fotografie Pavla Spurného z Astronomického ústavu v Ondřejově a Jana Šafáře z brněnské hvězdárny.