Temné okolnosti nejslavnějšího požáru. Architekt ND zuřil a se stavbou skončil

TV Architect
1. 8. 2021 11:30
Národní divadlo v Praze představuje nejen kulturní svatostánek, ale také zdařilou novorenesanční architekturu. Budova od Josefa Zítka stojí na rohu Národní třídy a Masarykova nábřeží na Novém Městě. Tato národní kulturní památka je v mnoha směrech jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi.
TV Architect: Národní divadlo | Video: TV Architect

Návrhem na vltavském nábřeží byl v roce 1865 pověřen architekt Josef Zítek. Měl těžký úkol vzhledem ke stísněné nepravidelné parcele. Základní kámen byl položen v roce 1868. Jak je známo, stavba byla financována z veřejné sbírky, na kterou přispěl panovník i řada šlechtických rodů. Dodnes tento počin připomíná nápis Národ sobě v hledišti divadla.

Podívejte se také na díl věnovaný Sovovým mlýnům:

Národní divadlo bylo otevřeno v roce 1881, vzápětí však vyhořelo. Stavbu provázelo od samého začátku mnoho sporů, hádek a osobních útoků, které se po požáru ještě vyostřily. Sbor Národního divadla odmítl projekt obnovy zpracovaný Josefem Zítkem a ten po hlasech, které mu přičítaly odpovědnost za požár i odjezd na svatební cestu do ciziny, na místo architekta Národního divadla rezignoval. Zařekl se, že do znovuotevřeného divadla už nikdy nevstoupí. 

Úkolu budovu opravit a dokončit se ujal jeho kolega Josef Schulz, který také stavbu doplnil na jižním konci o tzv. Schulzův dům. Definitivního otevření se Národní divadlo dočkalo až o dva roky později.

Budova ve stylu italské renesance svou honosností dominuje vltavskému nábřeží. Dominantní je především její střecha ve stylu baziliky ve Vicenze. Interiér divadla je velmi komorní, leckdy až stísněný. Nejedná se tedy o honosné prostory, jako tomu bylo u jiných evropských divadelních scén té doby. Prostor je bohatě zdobený, objevují se zde plastiky významných osobností spojených s Národním divadlem, včetně těch, kteří se podíleli na výzdobě divadla. Mezi nimi byl například Bohuslav Schnirch, Antonín Wagner, Josef Václav Myslbek, Julius Mařák, Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Vojtěch Hynais, Josef Tulka či Václav Brožík. 

Národní divadlo mělo také svou královskou lóži, dnes už prezidentskou, která má samostatný vstup a součástí jsou i předvstupní salónky zdobené malbami významných českých umělců. Dalšími zajímavými prostory jsou i hlavní foyer či střešní terasa. 

Budova byla několikrát opravována, poslední velká rekonstrukce proběhla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let pod vedením architektů Zdeňka Vávry, Pavla Kupky a Vladimíra Gleicha.

V sousedství Národního divadla byla v roce 1936 postavena tzv. doplňková budova ve funkcionalistickém stylu dle návrhu architekta Vladimíra Wallenfelse, propojená s historickou scénou krytým mostem. Ta byla později nahrazena novými provozními budovami architekta Pavla Kupky a také komorní Novou scénou navrženou architektem Karlem Pragerem v brutalistním stylu.

Národní divadlo je nejvýznamnější architektonickou realizací druhé poloviny 19. století v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy