"Na záchod si skočte před túrou." Národní park ve Walesu bojuje s lidskými exkrementy

Magazín Magazín
26. 4. 2022 9:54
Návštěvníci velšského národního parku Snowdonia si musí dávat pozor, kam šlapou. Na pěších stezkách se totiž v poslední době hromadí výkaly, které po sobě zanechávají nezodpovědní turisté. Správci přírodní rezervace na lidi apelují, aby se vyprázdnili ještě před výšlapem, nebo si s sebou aspoň brali lopatku.
Národní park Snowdonia na severu Walesu
Národní park Snowdonia na severu Walesu | Foto: Shutterstock

Podle mluvčí národního parku Helen Pyeové jsou zprávy o množících se výkalech na turistických trasách znepokojivé a kapacita veřejných záchodků při vstupu do parku je dostačující, takže není nutné přidávat další. "Pro životní prostředí v přírodní rezervaci i místní turistický ruch je to velmi nešťastné," uvedla Pyeová pro zpravodajský web stanice BBC.

"Je nám jasné, že si do přírody chodí ulevit jen menšina turistů, která ale bohužel svými výkaly kazí zážitek všem ostatním. Většina návštěvníků se chová zodpovědně, vždycky se na výšlap dobře připraví a potřebu vykoná ještě předtím, než se vydá nahoru. Snad si od ní ta problémová část vezme příklad," zdůraznila Pyeová.

Průvodkyně Gemma Daviesová se dokonce nedávno stala svědkyní toho, jak se neznámý muž vyprazdňoval u železniční dráhy, po které v přírodní rezervaci pravidelně jezdí vlak. Neméně ji pak znechutily pozůstatky stolice, které se válely v papírových kelímcích podél jedné z pěších cest nebo na něž kolemjdoucí narazili, když si chtěli odpočinout na kamenech.

Když o Velikonocích vzala skupinku zájemců na komentovanou procházku, byla podle jejích slov situace tak tristní, že musela zúčastněné nabádat, aby si na exkrementy dávali pozor. "Chápu, že je to výšlap na několik hodin a spousta lidí tak dlouho nevydrží. Vždycky si ale můžete vzít lopatku, abyste si vykopali díru a pak ji po sobě zase zahrabali," poradila Daviesová méně zkušeným turistům.

Mohlo by vás zajímat: Za volantem se dá dělat spousta věcí, řídím jedině bosá, říká kamioňačka

Baví mě mít pod rukama takový stroj a zdolávat vlastní hranice. Jen se to všechno opakuje a člověk v tom přestane vidět radost, říká Radka Balousová. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy