Věž se bude dál vlnit, ale bude jen jedna. Developer ukázal budoucnost Žižkova

Věž se bude dál vlnit, ale bude jen jedna. Developer ukázal budoucnost Žižkova
A to už je nová podoba návrhu Centra Nového Žižkova.
Stavba je ekologická, kromě všudypřítomné zeleně architekti mysleli také na stínění. Clonu před sluncem si budou vzájemně poskytovat jednotlivé balkony.
V přízemí na hlavních komunikačních zónách vzniknou komerční prostory pro obchody, služby, restaurace a kavárny.
Developer na své náklady postaví také velkou mateřskou školku. Využívat ji bude Praha 3.
Foto: Aktuálně.cz / Central Group
ČTK Petr Kořínek ČTK, Petr Kořínek
20. 5. 2024 14:28
Developerský projekt Centra Nového Žižkova získal novou tvář. Čtyřicet tisíc metrů čtverečních plochy na místě bývalého Telecomu v Praze nabídne více než tisíc bytů, vzniknou tam restaurace, kavárny a také školka. Původní dominantou byly tři věže, ta nejvyšší měla měřit 100 metrů. V návrhu architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera zbyla po intervenci organizace UNESCO jen jedna osmdesátimetrová věž.

Návrh rozvlněných věží s výškou až 100 metrů v projektu Centrum Nového Žižkova v Praze 3 museli architekti Eva Jiřičná a Petr Vágner ze studia AI Design změnit na základě požadavku z roku 2021. UNESCO ve svém stanovisku požadovalo, aby nové stavby na místě dřívějšího areálu Telecomu s 96 metrů vysokou telekomunikační věží nepřesahovaly okolní zástavbu. Požadavek byl 54 metrů. Zbyla jen jedna centrální věž, která měří 80 metrů a má 25 pater.

"Vše je pečlivě předjednáno"

Podle majitele developerské společnosti Central Group Dušana Kunovského, která areál vlastní, má firma novou podobu s úřady předjednanou a věří, že se ji podaří schválit. "Všechny věci - zejména s památkáři - jsou velmi pečlivě předjednané na všech úrovních. Samozřejmě i u tohoto projektu se může stát, že se někomu nebude líbit, tak to v životě je. Věříme ale, že s přidanou hodnotou, kterou přináší, je projekt průchozí," uvedl Dušan Kunovský. 

Jinak urbanisticky uspořádány jsou také další stavby v lokalitě. Zvětšila se například mateřská škola, která se vydělila do samostatného objektu.

Územní plán pro tento pozemek podle developera nestanovil žádné limity ohledně kapacit ani výšky zástavby. Central Group ale přislíbil, že podobu změní na základě stanoviska pozorovací mise UNESCO a následně kvůli změně v postoji města.

Podle architektky Jiřičné měl původní i nyní představený nový návrh své přednosti. "Je naprosto normální, že soutěžní návrhy mají svůj vývoj na základě projednávání. Urbanismus a výšky staveb jsou v novém návrhu řešeny jinak, ale architektura a kapacity podlažních ploch zůstávají velmi podobné," uvedla Jiřičná.

Autoři tvrdí, že se snažili klást důraz na údržitelnost a ekologii. V místě vznikne 15 tisíc metrů čtverečních ploch veřejné zeleně. | Video: CENTRAL GROUP a.s.

Práce na projektu, který se bude skládat z celkem pěti staveb, stále nekončí. Je třeba dispozičně upravit vnitřní řešení staveb a dořešit mnoho designových detailů. Zpracovat se musí i návrhy vodního prvku na náměstí, návrhy uměleckých děl v lokalitě a optimálně navrhnout veřejný prostor se zelení.

Se zahájením výstavby rezidenčního projektu Centrum Nového Žižkova počítá Central Group v ideálním případě v roce 2027. Náklady na výstavbu zatím nelze vyčíslit. Projekt je nyní v pokročilém stadiu projednávání a finalizuje se změna územního plánu, uvedl majitel Central Group Kunovský.

Společnost Central Group koupila komplex bývalého Telecomu na pražském Žižkově v roce 2017 od společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) ze skupiny PPF. Budova byla otevřena v roce 1980, kdysi se jí přezdívalo "Štrougalova věž" podle tehdejšího předsedy vlády Lubomíra Štrougala nebo také hanlivě "Mordor" podle románu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena.

Ikonická věž v současnosti již nestojí a developer dokončuje nákladnou demolici komplexu, mimo jiné odstraňuje tisíce tun nebezpečného azbestu. Kunovský začátkem loňského roku uvedl, že bourání budov bývalého Telecomu bude stát nižší stovky milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy