Na italském letišti mají nového hlídače. Orla skalního

ntq
19. 1. 2008 9:30
Mladá orlice pomáhá na letišti v Bari
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Čolas

Bari - Letištní operátoři v jihoitalském městě Bari si nechali vycvičit orla skalního. Ten jim podle britské stanice BBC teď hlídá ranvej.

V poslední době se na letišti v Bari stalo pravidlem, že řídící věž musela velmi často uzavírat tamní přistávací plochy. Ranveje obasadily lišky, které tu večer lovily a narušovaly bezpečný provoz.

Letiště přitom odbaví ročně přes dva miliony cestujících. A pravidelné uzavírání provozu vyšlo správu extrémně draho.

Proto se správa letiště obrátila s prosbou o pomoc na nejpodivnějšího hlídače všech dob. Novou zbraní a přirozeným lovcem škodné se stal orel skalní, symbol římských legií, které tu před staletími byly doma.

Foto: Petr Čolas

Zatímco v Česku se lidé snaží o orlův návrat do přírody, v Itálii pro něj dokonce našli další uplatnění. Rozbřesky a západy slunce patřívaly na tamním letišti hlodavcům a liškám, tomu však teď orel učinil konec.

Cheyenne, šestiměsíční samička orla skalního vychovaná v Německu, má teď něco přes dvoumetrové rozpětí křídel a unese téměř 18 kilogramů - skoro třikrát tolik než sama váží.

Vedení letiště očekává, že si mladá orlice brzy vybuduje mezi škodnou pověst. Doufají, že Cheyenne udrží lišky na správné straně plotu kolem letiště.

Na letištích je velmi obvyklé potkat sokolníky se sokoly, kteří mají za úkol čistit nebe, ale orel v Bari je ve světě raritou. V USA třeba podobný problém řešili ultrazvukem, jedy a pastmi.

Foto: BBC

Orel skalní je rozšířený téměř ve všech evropských státech. Jeho přítomnost v přírodě chybí pouze v Česku a v Irsku. U nás i v Irsku se tímto problémem zabývají skupiny ornitologů, které se ho snaží poměrně složitou cestou vyřešit.

Celý projekt Návrat orla zaznamenáváme on-line ZDE

I v Česku se ale rodí noví a noví orli skalní, i když jen v zajetí. Každý rok jich je průměrně deset. 

Cheyenne se od divokých orlů liší: je odchovaná a vycvičená lidmi. Jejím úkolem je být, na rozdíl od volně žijících dravců, spojencem člověka.

 

Právě se děje

Další zprávy