Na dně moří čekaly stovky let. Největší poklady v historii badatelé objevili náhodou

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
11. 9. 2024 12:03
Waldemar Matuška ve slavné písni zpívá, že bájné Eldorádo lze najít v nás samotných. Nálezci skutečných pokladů by však mohli nesouhlasit. Nezměrná bohatství ukrytá hluboko pod zemí či na mořském dně čekala na své nalezení stovky i tisíce let. Podívejte se na nejznámější nalezené poklady světa. Od Tutanchamonovy hrobky přes relikviář svatého Maura až po poklad z Vysoké u Jevíčka.

Vrak lodi Panny Marie Atočské (1985)

V uplynulých staletích Španělé každoročně vypravovali z Nového světa lodě naložené stříbrem, zlatem, smaragdy, perlami či mincemi. Nejinak tomu bylo roku 1622. Náklad galeony Nuestra Señora de Atocha (Panna Marie Atočská) byl ale tak velký, že pouze jeho evidence a nakládání trvaly dva měsíce. Flotilu však hned na druhý den od vyplutí zastihl hurikán a loď spolu s dalšími potopil.

Španělům se sice podařilo z hloubky přibližně sedmnácti metrů vyzvednout část nákladu, galeonu Nuestra Señora de Atocha našel až v roce 1969 lovec pokladů Mel Fischer. Přesněji řečeno náklad z vody vytahoval v průběhu zhruba deseti let. Nalézt se mu podařilo několik tisíc mincí, desítky tun zlata a stříbra a třicet kilo smaragdů. Z nálezce se stal milionář. Jde o historicky největší podmořský nález. A co víc, na místě ještě určitě něco zůstalo.

 

Právě se děje

Další zprávy