Na dně moří čekaly stovky let. Největší poklady v historii badatelé objevili náhodou

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
11. 9. 2024 12:03
Waldemar Matuška ve slavné písni zpívá, že bájné Eldorádo lze najít v nás samotných. Nálezci skutečných pokladů by však mohli nesouhlasit. Nezměrná bohatství ukrytá hluboko pod zemí či na mořském dně čekala na své nalezení stovky i tisíce let. Podívejte se na nejznámější nalezené poklady světa. Od Tutanchamonovy hrobky přes relikviář svatého Maura až po poklad z Vysoké u Jevíčka.

Relikviář svatého Maura (1985)

Relikviář svatého Maura je jednou z nejcennějších klenotnických památek v Česku. Uvnitř se nacházejí kosterní ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Apolináře a sv. Timoteje. Vyrobit si jej na zakázku nechal benediktinský klášter ve Florennes v první třetině 13. století. Po zrušení kláštera zakoupil relikviář za dva a půl tisíce franků šlechtic Alfred de Beaufort-Spontin, který jej v roce 1888 přemístil na svůj zámek v Bečově nad Teplou. Relikviář nalezli kriminalisté roku 1985 pod podlahou kaple bečovského hradu.

Truhlu zdobí velké množství reliéfů, smaltovaných štítků, sošky z pozlaceného stříbra, drahé kameny, filigrány a gemy z drahokamů a polodrahokamů. Artefakt dokládá, že románské zlatnictví mělo mimořádnou výtvarnou i řemeslnou kvalitu. Zdobená truhla s ostatky svatých je po korunovačních klenotech nejcennější památkou na území Česka s pojišťovací hodnotou 500 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy