Na Arktidě zmizelo čtrnáct Českých republik ledu

BBC, ntq
13. 10. 2007 12:00
Letošní rekord lehce smetl jakýkoliv předešlý.
Mapka znázorňuje současný stav ledu (šedé pole), červenou linkou je pak vymezen 30-ti letý průměr.
Mapka znázorňuje současný stav ledu (šedé pole), červenou linkou je pak vymezen 30-ti letý průměr. | Foto: BBC

Arktida - V září došlo v oblasti severního pólu k velkému zlomu. Historicky neprůchodná Severozápadní vodní trasa mezi Evropou a Asií se kvůli tajícímu arktickému ledu poprvé otevřela.

Teď hlásí američtí vědci další rekord. Padl 16. září. Arktická ledová plocha ten den zaujímala pouze plochu 4,13 miliónu kilometrů čtverečních. Toto číslo drtivě vyčnívá nad všemi předchozími záznamy, včetně rekordu z roku 2005. Tehdy se led stáhl na území o rozloze 5,3 miliónu kilometrů čtverečních.

Rozdíl mezi těmito rekordy si můžeme představit jako území o rozloze téměř čtrnácti Českých republik.

Přirozený proces? Zapomeňte

Arktický led pokaždé v létě taje, avšak v zimních měsících se mu obvykle vrací jeho původní rozloha.

Věčný led taje a pod ním se začíná objevovat nová pevnina. Na souostroví Špicberky (na snímku) se letos objevilo několik nových ostrovů o velikosti basketbalového hřiště
Věčný led taje a pod ním se začíná objevovat nová pevnina. Na souostroví Špicberky (na snímku) se letos objevilo několik nových ostrovů o velikosti basketbalového hřiště | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

"Rok 2005 byl pro nás šokující, nikdy jsme neviděli takový úbytek ledu. Letošní rekord však lehce smetl jakýkoliv předešlý. Někdo by mohl tvrdit, že jde o zcela přirozené změny klimatu, jako je střídání dob ledových. Změny jsou ale tak markantní, že lze stěží mluvit o přirozeném procesu," řekl pro BBC Mark Serreze, odborník z Národního centra pro sníh a led.

Jeho tým teď s napětím čeká na zimní období, kdy by led měl opět expandovat.

Kontrast na opačné straně planety

Vloni v prosinci byla v USA zveřejněna studie, která tvrdí, že oblast Arktidy by mohla už v létě 2040 dokonale rozmrznout. Tým odborníků z Národního centra pro výzkum atmosféry a washingtonské univerzity mluví v této souvislosti o začarovaném kruhu.

Mořský led má totiž relativně lesklý povrch, který odráží až osmdesát procent dopadajícího slunečního světla zpět do vesmíru. Nicméně - čím více ledu v létě odtaje, tím větší je exponovaná plocha nezaledněné mořské hladiny.

Ta naopak absorbuje téměř devadesát procent paprsků, které vodu ohřívají. A tady se začarovaný kruh uzavírá - teplá voda pak snižuje míru zamrzání v zimě.

Vědci se obávají, že tento mechanismus bude mít největší dopad na živočichy tohoto regionu. Příkladem mohou být polární medvědi, kteří už se dnes potýkají s existenčními problémy. Tání ledu jim totiž znemožňuje volný pohyb za potravou.

Zarážející může být kontrast na opačné straně planety. V Antarktidě letos naměřili naopak nadprůměrnou míru zalednění 16 miliónů kilometrů čtverečních.

 

Právě se děje

Další zprávy