Na argentinské zbohatlíky útočí kapybary. Ničí jim trávníky a napadají jejich psy

Magazín Magazín
23. 8. 2021 16:59
Argentinská smetánka žijící v uzavřené komunitě Nordelta čelí v posledních týdnech nezvaným hostům. Oblast kolem mokřadů řeky Paraná vzaly útokem kapybary a s pečlivě udržovanými zahradami u domů zbohatlíků si nedělají hlavu. Podle ekologů si hlodavci jen berou zpátky svůj domov.
Kapybara ohromila obyvatele argentinské provincie Nordelta tím, že sama pila vodu z brčka. | Video: Twitter/Danilo Zurita

Okres Nordelta, ležící na severu Buenos Aires, se stal sídlem argentinských boháčů, kteří uprostřed pohádkové krajiny plné jezer a vodních proudů žijí v uzavřené komunitě. Skutečnost, že si místní smetánka mokřady napojené na řeku Paraná takhle přivlastnila a postavila si kolem nich své přepychové domy, přitom dlouhodobě dělá vrásky ochráncům životního prostředí.

Teď se však zdá, že se příroda před lidskými dobyvateli sama brání. V minulých týdnech totiž oblast začaly okupovat drzé kapybary, které u luxusních rezidencí ničí pečlivě zastřižené trávníky, útočí na psy a způsobují dopravní nehody. "Velkým problémem jsou také exkrementy, které zvířata v oblasti zanechávají," citoval jednoho z místních obyvatel britský deník The Guardian

Muž si zároveň postěžoval na to, že ochránci jemu a jeho sousedům zakázali na hlodavce sahat. Někteří se je proto pokusili odhánět s pomocí loveckých pušek. Mnoho Argentinců na druhou stranu kapybary, kterým se v zemi neříká jinak než "carpinchos", na sociálních sítích brání. "Posílám podporu všem kapybarám v Nordeltě, které si berou zpátky svůj domov," napsal na Twitteru jeden z příznivců zvířat.

V politicky rozdělené argentinské společnosti se Nordelta stala symbolem toho, jak se vyšší vrstvy snaží běžné obyvatele vyloučit na okraj. Část Argentinců tak invazi kapybar do prominentní čtvrti vnímá jako předvoj nevyhnutelného třídního boje. Uznávaný ekolog Enrique Viale dokonce uvedl, že oblast nenapadly kapybary, ale lidé. Zvířata podle něj jen oprávněně přešla do protiútoku.

"Je to přesně naopak. Zbohatlíci z Nordelty svými sídly narušili ekosystém carpinchos. Bohatí realitní makléři a developeři podporovaní vládou klientům slibují divočinu, ale zároveň přírodu ničí. Zájemci o luxusní bydlení totiž sice chtějí žít v přírodě, jenže jim zároveň vadí komáři, hadi nebo právě kapybary, upozornil Viale.

Dospělé kapybary dosahují délky jeden metr, na výšku mohou mít až 60 centimetrů a jejich váha bývá maximálně 60 kilogramů. Chovají se společensky a obvykle žijí ve stádech o počtu deseti až dvaceti jedinců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, ozbrojený muž se vzdal policii

Ozbrojený muž, který se ve čtvrtek pohyboval před sídlem OSN, přičemž měl patrně přiložené ústí hlavně ke krku, je v rukou policie a nepředstavuje hrozbu. S odkazem na newyorskou policii o tom informovala agentura Reuters.

Podle aktuálních videí z místa se muž před plotem u sídla OSN na Manhattanu vzdal policii. Ta později na Twitteru oznámila, že muž je ve vazbě a veřejnost není v ohrožení.

Sídlo OSN bylo kvůli dnešnímu incidentu dočasně uzavřeno. Muž, jenž se později vzdal, předtím chodil před komplexem sem a tam a nechal na chodníku několik sešitů, které policie následně odnesla.

Policie se snažila s mužem komunikovat a během incidentu v okolí odklonila dopravu. Dříve uvedla, že jde o bělocha ve věku kolem 60 let.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. Později informoval, že byl otevřen jiný vchod do budovy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy