Muži se považují za týmové hráče. Se ženami ale nespolupracují, vyplývá z průzkumu

Magazín Magazín
10. 10. 2022 13:00
Přestože řada firem stále bojuje s genderovou nerovností, muži bývají častěji než ženy přesvědčeni, že na pracovišti k diskriminaci nedochází a že se sami chovají jako týmoví hráči. Vyplývá to z průzkumu mezi více než tisícovkou zaměstnanců středně velkých amerických korporací zařazených v žebříčku časopisu Fortune.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Mezi tím, jak vidí své místo v hierarchii firmy zaměstnanci a zaměstnankyně, jsou výrazné rozdíly. Skoro devět z deseti dotazovaných mužů uvedlo, že se jejich firma snaží začleňovat ženy do vedení dostatečně. Ke stejnému názoru se přitom přiklánělo jen 72 procent žen. S tím, že se muži zastávající nejvyšší výkonné funkce chovají jako týmoví hráči a sami genderovou rovnost hájí, souhlasilo 77 procent mužů, ale pouze 45 procent žen.

Počet souhlasných reakcí se ještě snížil, když se výzkumníci zeptali, jestli ochotu k týmové spolupráci projevují muži na nižší úrovni managementu. Kladně na zmíněnou otázku odpověděla jenom polovina mužů a čtvrtina žen. O studii, kterou si nechala vypracovat nadace Integrating Women Leaders Foundation, píše deník The Independent.

Autoři upozorňují, že stále více firem zaměstnancům nabízí kurzy, které je mají naučit tomu, aby důležitost vzájemné spolupráce nepodceňovali a nikoho z profesního kolektivu nevylučovali. Přestože ale polovina dotazovaných mužů přiznala, že o podobné možnosti věděla, jen necelá čtvrtina se kurzu skutečně zúčastnila.

Na otázku, proč tak neučinili, respondenti odpovídali, že byli v práci příliš vytížení, že je nikdo nepozval, nebo že neviděli důvod, proč by se v týmové spolupráci měli zdokonalovat. Muži, kteří kurz absolvovali, si přitom podle zjištění výzkumníků výrazně více uvědomovali, jakému znevýhodnění ženy na pracovištích čelí. Častěji pak sami připouštěli, že nadřízení ženy přerušují, když mluví, zpochybňují jejich odbornost nebo je za splněné úkoly dost neoceňují.

Mohlo by vás zajímat: Lauder: Ženy nemají stejná práva jako muži, na trhu práce je penalizováno mateřství

Není příliš známý fakt, jak masivně se v Česku porušuje zákoník práce,” říká redaktorka Respektu Silvie Lauder, která byla hostem DVTV Roadshow. | Video: Martin Veselovský, Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy