Muži měsíc bloudili mořem, zachránil je dávný Robinson

ČTK ČTK
12. 12. 2011 7:55
Muži měli k jídlu jen ulovenou rybu a dešťovou vodu
Foto: Reuters

Majuro - Více než měsíc bloudili Tichým oceánem dva muži z Kiribati, kteří se celou dobu živili tuňákem a k hašení žízně měli jen trochu pitné vody. Nakonec je moře vyvrhlo na břehy odlehlého atolu, kde nečekaně rozluštili rodinné tajemství staré 50 let.

O dobrodružství s neobvyklým koncem dnes informuje agentura AFP.

Začátkem listopadu dvojice mužů zabloudila v nočních hodinách při několikakilometrové plavbě mezi ostrovy Kiribati, které leží mezi Havajským souostrovím a Austrálií.

33 dnů na moři

Během 33 dnů se dokázali živit uloveným tuňákem, ale ve výživě měli i několikadenní výpadky. Téměř nepršelo a občas oba byli nuceni pít vodu mořskou.

"Slyšeli jsme zvuk letadla, ale nemohli jsme ho vidět," zavzpomínal jeden z mužů. Stejně tak potkali několik rybářských člunů, ty ale jejich žádosti o pomoc neporozuměly.

Strýc zabloudil stejně

Po dlouhém bloudění jejich malé plavidlo narazilo na odlehlý atol Namdrik v Marshallových ostrovech. Ostrůvek má pouze 600 obyvatel, z nichž jedna žena dokázala porozumět jazyku obou zbloudilců.

Z ní se nakonec vyklubal potomek vlastního strýce jednoho z mužů. I strýček před 50 lety zabloudil až na tento atol, kde se nakonec oženil a zůstal na něm.

Oba muži byli později přepraveni do metropole Marshallových ostrovů Majura, odkud se vrátili na rodné Kiribati.

Loni v listopadu dva měsíce bloudili jižním Tichomořím tři mladíci z ostrovů Tokelau - jejich jídlo představovali rackové, nakonec je zachránilo rybářské plavidlo.

 

Právě se děje

Další zprávy