Baron Trenck dostal zpět svůj palec, mumie dobrodruha vězněného na Špilberku je opět kompletní

ČTK ČTK
8. 3. 2017 12:05
Mumie barona Františka Trencka, dobrodruha zemřelého v káznici na Špilberku, je po více než sto letech znovu kompletní. Muzeum města Brna dnes předalo řádu kapucínů Trenckův palec, který se do sbírek muzea dostal za nejasných okolností. U kapucínů je uložené celé Trenckovo tělo od jeho smrti v roce 1749.
Ostatky barona Trencka
Ostatky barona Trencka | Foto: ČTK

Z palce se vědcům podařilo získat Trenckův otisk prstu, vytvořili také jeho 3D model. V únoru podrobili radiologickému vyšetření celou mumii, nyní záběry analyzují. Cílem je rekonstruovat podle lebky Trenckovu podobu, zjistit co nejvíce o jeho zraněních i životním stylu a získat také virtuální model celého těla.

"Z morfologického a antropologického hlediska není důvod pochybovat, že prst patří k Trenckovu tělu," řekla dnes novinářům antropoložka Petra Urbanová z Masarykovy univerzity. Prst podle ní - laicky řečeno - někdo ukroutil.

Prst barona Trencka
Prst barona Trencka | Foto: ČTK

Důvody mohly být podle historiků různé. Zloděje mohl motivovat například růženec obtočený kolem palce, krádež ale mohla mít i mystický charakter. V 19. století se mumie pod vlivem egyptologických objevů těšily značné popularitě. "Pro žádnou teorii nemáme dostatek důkazů," konstatoval archeolog Muzea města Brna Petr Vachůt.

Prst byl nejprve ve sbírkách Františkova muzea, dnešního Moravského zemského muzea, později se dostal do Muzea města Brna. Podle muzejníků ale patří ke zbytku těla do kapucínské krypty. Jeho vyřazení ze sbírek muselo schválit ministerstvo kultury.

Trenck se narodil v roce 1711 v Kalábrii, byl důstojníkem habsburské i ruské armády, předákem obávaných pandurů. Už za života o něm vznikla řada mýtů i pamfletů. Po mnoha výstřelcích, avantýrách a krutostech byl odsouzen k smrti, nakonec skončil jako doživotní trestanec na Špilberku.

Když zemřel, byl pochován v kapucínské hrobce. Mnichům, u kterých ještě za života nacházel duševní útěchu, odkázal peníze. Kapucíni na něj v kronikách vzpomínají dobře, dodnes jeho životní cestu berou jako symbol naděje. "Ztratil celou rodinu, stal se z něj člověk rázný, krutý, nakonec ale prohlédl, svých činů litoval," řekl provinciál kapucínů Bonaventura Jiří Štivar. Trenck se podle něj na sklonku života obrátil k věčnosti, usiloval o spásu své duše.

 

Právě se děje

Další zprávy