Hlučín - V letoviscích u moře jsou medúzy postrachem davů. Vznášejí se na vlnách a svými průhlednými žahavými těly mohou někdy člověka úplně ochromit.
Teď se tito podivní živočichové objevili ve velkém také v Česku. Žijí v jezeře štěrkovny v Hlučíně na Opavsku, kam se chodí koupat tisíce lidí.
Návštěvníci štěrkovny tam už několik dní pozorují celá hejna vzácných medúzek sladkovodních, které se začátkem srpna z ničeho nic objevily na hladině.
Na rozdíl od svých mořských příbuzných jsou menší a lidem ublížit nemohou.
"Jezdíme sem už desítky let, ale že by tady žily medúzy? O tom jsem nikdy neslyšel," říká důchodce z Ostravy, který pozoroval hejno sladkovodních medúz přímo u břehu jezera.
"Nevěřil jsem vlastním očím. Byly veliké asi jako pětikoruna a tvarem stejné jako ty, které známe z moře," vypráví muž. A nebyl sám, koho medúzy zaujaly. Děti lovily průsvitné živočichy do kelímků od limonád a prohlížely si je proti slunci.
Biologům, kteří se specializují na vodní živočichy nejsou tyto medúzy neznámé. Také oni však o nich mluví jako o veliké vzácnosti.
"Když jsem je poprvé viděl asi před osmi či deseti lety, měl jsem z toho malé vánoce," vzpomíná hydrobiolog Povodí Vltavy Jindřich Duras.
"Objevují se právě v tomto období. V posledních pěti letech se vyskytují například ve vodní nádrži Klíčava u Kladna, zaznamenali jsme je i ve Vltavě," řekl a zdůraznil, že jsou naprosto neškodné.
Medůzka sladkovodní
- Většinu roku bychom medúzky hledali v našich vodách marně.
- Průsvitné UFO je totiž jen jedním ze stadií tohoto živočicha.
- Z vajíčka se nejprve vylíhne larvička, která přisedá ke dnu.
- Tam z ní vyroste jen několik milimetrů velký průsvitný polyp.
- Vypadá jako nezmar se zakrnělými chapadélky. Takto může přežívat i několik let.
- Živí se zooplanktonem, a pokud se mu daří, rozmnožuje se pučením.
- Pouze za příznivých okolností se objeví pupeny, které se změní v medúzku.
Autor: Adam Petrusek pro časopis ABC
Překvapení hygienici
Obrovským překvapením však byly hlučínské medúzy pro hygieniky, kteří je v jezeře objevili při pravidelné kontrole kvality vody.
"Jde o mimořádně výjimečný výskyt tohoto vodního živočicha, který dorůstá až do velikosti tří centimetrů," potvrdila šéfka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková. "Je to poprvé, co jsme u nás v kraji medúzky zaznamenali," řekla.
"Zatím nevíme o tom, že by se medúzky objevily i v jiných nádržích. V hlučínském jezeře asi pro ně vznikly optimální podmínky," uvedla Danuše Hanzlíková z odboru obecné a komunální hygieny Krajského hygienické stanice v Ostravě.
Hydrobiolog Adam Petrusek z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, popsal před několika lety medúzky pro časopis ABC.
"Z oplozeného vajíčka se nejprve vylíhne drobná plovoucí larvička, která přisedá k pevnému podkladu na dně. Tam z ní vyroste jen několik milimetrů velký průsvitný polyp. Vypadá jako nezmar se zakrnělými chapadélky. V tomto stadiu může přežívat i několik let," uvedl expert.
"Pouze pokud teplota vody vzroste na delší dobu nad dvacet stupňů, objeví se na polypech třetí typ pupenů, které se postupně změní v dospělou medúzku. Ta může dorůst velikosti až tří centimetrů, volně plave ve vodě a svými žahavými chapadélky loví plankton. Právě s ní se při troše štěstí můžete setkat při koupání," vysvětloval.
Za Masaryka v Praze
Adam Petrusek uvedl, že medúzky sladkovodní byly v Česku poprvé zjištěny roku 1930 ve Vltavě.
"Bývaly k zastižení dokonce i pod Karlovým mostem! V současné době se občas vyskytnou v některých pískovnách v Polabí, ale i v zatopených lomech nebo přehradních nádržích," popisuje Petrusek.
Medúzky doputovaly do Evropy zdaleka. Ještě v polovině devatenáctého století byly rozšířeny hlavně v jihovýchodní Asii.
Od dob svého objevu stačily kolonizovat Evropu, Ameriku a vpluly i do afrických jezer. Jejich šíření pravděpodobně napomáhá člověk, ale také třeba ptáci, kteří mohou na svých tělech přenést nalepené larvy.
Jindřich Duras z Povodí Vltavy uvedl, že medúzky zůstanou asi i nadále v českých vodách zvláštností. "Nepředpokládám, že jednou budou česká jezera a rybníky plné medúz," řekl.